Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Genellikle gaz bir problem değildir ve ağrısının veya rahatsızlık vermesinin bir nedeni yok. Çünkü sindirim sisteminden kolaylıkla ve çabucak atılıyor. Buna rağmen bebekler gelişmemiş bağırsak ve mide sistemi ile doğarlar. Uzmanlara göre rahmin dışındaki ilk 13 hafta içerisinde yeni doğanın sindirim sistemi nasıl işlemesi gerektiğini öğreniyor. Sindirimi destekleyen kaslar sindirim sisteminden yiyecekleri atmak için düzenli bir ritim (persitalsis) geliştirmemiştir.

Yeni doğanlar zaman içerisinde sindirime destek olan ve sindirim sistemindeki tamamlayıcı özelliği olan gizli enzimlerle birlikte çalışan koruyucu bakteriyel flora (probiyotik) yetersizliği yaşarlar. Gazın kaldırma gücü vardır ve gaz torbaları alt bağırsakta mahsur kalabilir. Böylece gaz gastrit sıvıların akışını engelleyerek veya durdurarak bir tıkaç görevi üstlenir ve karna baskı uygulayarak ağrılı şişmesine neden olur.
Bebeğin gelişmemiş sindirim sistemi etkili başa çıkmak için yetersiz. Gaz torbaları midede oluştuğunda bu midenin gerilmesine ama aynı zamanda hıçkırıkların temel nedenidir.

Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de gaz sorunudur. 2 hafta ile 3 aylık bebeklerde çok karşılaşılan bir sorundur. Yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 25 arasındaki bebekte gaz sorunu (kolik) görülmektedir.

Bu sorunun neden kaynaklandığı ise tam olarak aydınlanmamıştır. Sosyal faktörler, psikolojik faktörler etkili olarabilir. Ancak tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kolik yani gaz sancısı ağlamaları bebek dünyaya geldikten 15 gün sonra başlamaktadır. 6 haftada maksimum düzeye çıkar ve 12. haftaya kadar sürer.

15 günlük bebeğin normal ağlama süresi günde 1.5 saattir. 2 buçuk aylık bebeğin günlük ağlama süresi ise yaklaşık olarak 3 saattir. Bebeğin ağlamasının sebebini kolik ağrısı diyebilmemiz için günde 3 saati geçen ve bunun gerçekleşmesi haftada 3 günü bulan ağlama nöbetleridir.

Gaz sancısında emzirme süresi çok önemlidir. Eğer bebek bir göğüste yarım saat 45 dakika emdiği zaman hava alması artmaktadır. Bu yüzden emzirme süresine son derece dikkat etmek gerekmektedir. Anne iki göğsünden de bebeği emzirmelidir. Bebek emdikten sonra yarım saat dik tutulması gerekmektedir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,