Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Turner sendromu nedir?

2347102-bebekfotograf1

Turner sendromu nedir? Turner sendromu  neden olur? Turner sendromu  tedavisi nasıl yapılır?

Yapılan araştırmalarda her 2500 kız çocuğundan birinin turner sendromlu doğduğu belirlenmiştir. Bu rahatsızlık erkekleri hiçbir zaman etkisi altına almaz.

Turner sendromu sebepleri nelerdir?

Kişilerde anne – babadan aldıkları özelliklerle dış görünümü ve gelişimi belirlenir. Gözlerin rengi, ten rengi gibi özellikler aileden kalıtsal olarak geçer. Bu rahatsızlıkta aileden geçen genetik özelliklerin değişmesiyle oluşur. Ancak bu sebepler bilinmemektedir. Ailede olan alkol ve sigara alışkanlıkları bunun oluşumunda etkili değildir.

Turner sendromu nasıl belirlenebilir?

Rahatsızlığın bazı etkileri çok erken yaşlarda ortaya çıkar. Bunlar arasında el ve ayaklarda şişme, boyun yapısının kalın ve kısa olması gibi belirtiler doğum sonrası belirlenebilir. Çocuklarda yavaş büyüme etkisi daha ileriki dönemlerde izlenebilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler genellikle çocuk sahibi olamamaktan yakınır. Her kız çocuğunda aynı belirtiler oluşmaz. Bu nedenle teşhis ileriki dönemlerde yapılabilir. Ancak rahatsızlığın erken teşhisi önemlidir. Bu daha fazla zaman kazanılmasına ve hastalara daha iyi bir ortam oluşturulmasına yarar.

Doğumdan önce turner sendromu tanısı koyulabilir mi?

Gebelik döneminde rastlantı dahilinde ultrason muayenesinde bu rahatsızlığa tanı konulabilir. Sorunlu olan gebeliklerde plasenta ve sıvının kontrolü sırasında yapılan testlerle de tanı konulabilir. Bu testlerde koyulacak tanı daha belirgin özellik gösterir.

Yeni doğan bebeklerde turner sendromu teşhisi nasıl konur?

Bu rahatsızlıkla doğan bebeklerin yarısına doğumda tanı koyulabilir. Bebekte elde ve ayaklarda şişlik varsa ya da boyun çevresine ciltte deri katlantısı oluşmuşsa, tırnaklar düz veya dışa doğru dönükse bu durumda turner sendromu düşünülmelidir. Doğumdan sonraki kalple ilgili bulgular, kilo sorunları, gelişme geriliği ve yutma güçlüğü de hastalıkla ilgili olabilir. Bunlar ilk yaşla birlikte kaybolur.

Çocuklarda turner sendromu teşhisi nasıl yapılır?

Yenidoğanlarda bu rahatsızlık düşünülse bile, genellikle çocukluk döneminde teşhis edilebilir. En belirgin özellik olarak boy kısalığı görülür. Çocuklarda zekayı etkilemese bile, öğrenme güçlüğü yaşanmasına ve beceri kazanılmamasına neden olabilir. Ayrıca kalp ve damar sorunları gelişebilir. Kalpteki ana damarda daralma olabilir. Bu sorun ameliyatla düzelebilir. Bunun düzeltilmemesi kan basıncında yükselmeye neden olabilir. Damarlardaki genişlemeden dolayı kalp kapakçıkları etkilenir. Bu nedenle çocukların kalp hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Çocuklarda özellikle eldeki 4. parmakta ve ayaktaki 3. parmakta kısalık gözlenir. Göz kapağında ve gözde değişim bile dikkat çekici olabilir. Yakını görememe, göz kapağında düşüklük ve şaşılık görülebilir. Ayrıca hormon seviyelerinde değişiklik meydana gelir. Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar gelişir. Bunların içinde en fazla görülen çölyak hastalığıyla, romatizmal hastalıklardır.

Turner sendromlu çocukların yarısında kulak iltihabı oluşur

Böbreklerin şeklinde ve yerinde değişiklik olabilir. Çocukların yarısında kulak iltihapları dikkat çeker. Çocuklardaki işitme kaybının engellenmesi için, tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca kulak kepçesinde küçüklük ve dışa dönüklük dikkat çekici seviyede olabilir. Bu etkilerin yanında göğüs kafesinde darlık, meme başlarının uzak olması ve ters meme başı gibi etkiler görülebilir. Bunların daha ileriki dönemlerde memenin büyümesiyle etkisini kaybedebilir. Ağız çatısı da dar ve yüksek olabilir. Burada alt çene küçük olmazsa, sorun yaşanmaz. Ancak alt çenede küçüklük olması halinde dişlerin gelişiminde sorun yaşanır. Saçlarda enseden aşağıda uzama gösterir. Ciltte daha fazla sayıda ben bulunabilir. Bunlar genellikle zararsızdır. Egzamada sıkça görülen etkilerden sayılır.


Yorum Yazın