Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Tüp bebek tedavisi

135699-uyuyan-melekler---4

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Tüp bebek tedavisi nedir? Tüp bebek nedir? İşte Tüp bebek tedavisi ve hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar.

Tüp bebek tedavisi gibi hassas bir alanda hizmet vermek, uluslararası standartlarda bir donanım ve laboratuvarlara sahip olmanın yanı sıra deneyimli ve hasta dostu bir ekibi de gerektirir. Tüp bebek uzmanları, anne-baba adaylarına kişiye ve soruna özel tedavi uygulamaları sunmalıdır. Her vakada sorunun kaynağına inmeye çalışmak ve bu sorunlara uygun tedavi yöntemleri önermek gerekir.

Anne-baba adayları tedavi süreci hakkında doğru ve yeterli şekilde bilgilendirilmeli

Tüp bebek ya da kısırlık tedavilerinde sonucun kendisi kadar tedavi süreci de büyük önem taşıyor. Belli bir fedakarlık, sabır, anlayış gerektiren bu süreçte çiftlerin moral ve motivasyonlarının güçlü tutulması ve sağlıklı bilgilendirilmeleri tedavinin sonucunun başarılı olmasına katkı sağlamaktadır. Başarısız olan bir deneme sonunda, doktorun çiftlerin yeniden mücadele etmelerini sağlamak ve tedaviden vazgeçmemeleri adına niye gebe kalamadıkları konusunda yeterli açıklamada bulunması gerekir.

Anne-baba adayları, yeterli bilimsel kanıtı olmayan yöntemleri mucize gibi sunan kişilere ve kurumlara karşı dikkatli olmalıdırlar. Tüp bebek denemelerinde mucize yöntem yoktur, hastanın yapısına göre uygulanan yöntemler vardır. Tüp bebek uygulamasında tedavinin başarı şansını artırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerin kullanılması gerekir. Hastanın öncelikle anatomik bir anormalliği varsa ortaya konulmalı ve soruna yönelik tedaviye başlanmalıdır. Öyle ki; çiftlerin eşey hücreleri bile (yumurta ve sperm) her ay değişkenlik gösterebilmekte ve kalite farklılığı olabilmektedir.

Tüp bebekte kaliteli laboratuvar çok önemlidir. Bu kalitenin her hasta için, her uygulamada, her şart ve durumda en üst düzey olmasının sağlanması gereklidir. Bu da ciddi bilimsel ve maddi yatırımla olabilmektedir. Aynı zamanda laboratuvar ekibinin deneyimli olması ve sürekli eğitim alması gerekir. Kaliteli bir embriyoloji laboratuvarında olması gerekenler;

Laboratuvarın havasını temizleyen sistem, özel ışık ve ısı düzeneği,

Laboratuvar duvarlarının özel boyası ve sterilizasyonu,

İşlemlerin yapıldığı özel bölmelerin malzemesi ve kalitesi,

Mikroenjeksiyon yapılan özel mikroskop sisteminin hassasiyeti ve kalitesi,

Anne rahmini taklit eden bir nevi kuluçka makinesi olan inkübatörlerin kalitesi, sayısı, işleyiş mekanizması, kontrol edilme aralıkları, çalışma esasları,

Kullanılan sıvıların çeşitleri, tazeliği, miktarı,

Embriyo dondurma ve çözmede yüksek başarı,

Kullanılan en küçük pipetten kaba kadar eş zamanlı olarak yeni gelişen teknik ve ekipmanın laboratuvara ustaca adapte edilmesi gerekir.

Sonuç olarak, son 20 yılda tüp bebekte özlediğimiz anlamda mucize denilebilecek bir buluş olmayıp başarı ve mutlu son, doğru yaklaşım ve tedaviye istikrarlı devam sonucunda gelmektedir.


Yorum Yazın