Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Süt dişler için siz de hazırlıklı olun

3

Bebeğiniz süt dişleri için şimdiden yatırım yapmak gerekir. Ne kadar sağlıklı olduğunu görmek için öncelikle sağlıklı beslenmelisiniz. Daha sonra bebeğinizin kemik gelişimi ve tabi ki diş sağlığı sizi ilgilendirecek boyuta gelecektir.Küçük yaramazın süt dişleri sizi ve arkadaşlarını ısırıp sinirlerinizi zıplatmaktan başka işlevlere de sahiptir.

Çiğneme sizlerinde ilk aklınıza gelen işlevdir. Bunun dışında yavrunuzun güzel görünmesini sağlayarak öz güveninin korunmasına katkıda bulunur. Bilirsiniz bu küçük canavarlar birbirlerine karşı ne kadar acımasız olabilirler. Ama tüm bunların dışında o minnacık süt dişleri alttan gelecek olan kalıcı dişlerin yerlerini koruyan birer askerdirler ve çene gelişimine destek olurlar.

Bu dişlerde çürükle veya çekimle olan yer kayıpları sonucunda arkadan gelen dişler,aynı zincirleme trafik kazası yapmış arabalar gibi öne doğru kayar, birbirine girer ve alttan gelecek kalıcı dişlerin yerlerini çalarlar. Sonuç olarak çocuğunuzun ömrünün sonuna kadar taşıması gereken dişler yamuk çıkar. Bu yamukluğu gidermek için ya dişleri çekmek veya pahalı ve uzun sürecek ortodontik tedavilerle yerlerine yerleştirilmek gerekir.

Dolayısıyla bu şirin minicik dişler sandığımızdan daha kıymetlilerdir ve nasıl olsa değişecekler diye ihmal edilmemeli, özenle korunmalıdırlar.


Yorum Yazın