Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Sarılık nedir?

2347100-bebekfotograf3

Yeni doğan bebeklerde sarılık neden olur? Yeni doğan bebek sarılığı nedir? Nasıl geçer? Sağlıklı doğan bebeğinizi bekleyen sorunlardan biri yenidoğan sarılığıdır. Yeni doğanların karaciğeri erişkinlere oranla daha yavaş çalıştığından, bilirübini atmakta gecikir ve vücuttaki bilirübin düzeyi artarak sarılığın ortaya çıkmasına neden olur.

Anne ve bebekte kan uyuşmazlığı varsa, bebeklerin alyuvarları çok daha hızlı bir şekilde parçalanmaya başlar ve çok yüksek miktarda bilirübin ortaya çıkar. Karaciğerden de atılamadığı için toksik düzeylere ulaşabilir. Bu noktaya gelindiğinde, ilk etki yine beyin üzerinde olur ve önce işitme sinirleri zedelenir.

Eğer yüksek sarılıktaki bir bebek yeterli düzeyde tedavi edilemezse, ileri yıllarda ömür boyu taşıyabileceği bazı nörolojik sorunlar yaşayabilir. Hiç takip edilmemiş bebeklerde, yüksek sarılık nedeniyle ileri yaşlarda spastik kalma riski dahi olabiliyor.

Bebeğiniz artık evde!

Bebeğinizi eve getirdiğiniz zaman, sağlıklı ve sorunsuz büyümesinin devam etmesi için en önemli kriter, anne sütü ile beslenmesidir.

• Bebeğinizin yanında kesinlikle sigara içilmemelidir.

• Bebeğin bulunduğu oda sıcaklığının 22–24 derecede olması yeterlidir. Özellikle kış aylarında bebeklerin çok sıcak ortamlarda, ısıtıcı yanında bulunmasının sakıncalı olduğunu bilmelisiniz. Yatağın kaloriferin ya da sobanın yanına konması, ani bebek ölümlerine neden olabilir. Bu nedenle de bebeğinizi mümkün olduğunca ısıtıcılardan uzak tutmalı ve kat kat giydirip sarmamalısınız.

• Ani bebek ölümlerindeki bir başka risk yaratan unsur ise bebeğin yüzüstü yatırılmasıdır. Bu nedenle bebeğinizi geceleri sırt üstü yatırmalısınız.

• Beslenme konusunda da sadece anne sütü ve bunun yanında gerekli bazı vitaminleri vermelisiniz. Bebeklerin yaklaşık ikinci haftadan itibaren, günlük 4 damla D vitamini damlası kullanması gerekir. Bu şekilde hızla büyüyen kemiklerin sağlamlaşmasını sağlayabilirsiniz.


Yorum Yazın