Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Riskli gebelik takibi nasıl yapılır?

Hamilelikte kansızlık

Riskli gebelik çok yaygın olmakla beraber takip altında tutulmadığı süre boyunca pek çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için pek çok detaya dikkat etmelisiniz. Bunların başında doktor takibi geliyor.

Anne adayının hamilelik öncesi hali hazırda var olan kimi hastalıkları gebelik sürecini ve bebeği oldukça ciddi bir biçimde etkileyebilir. Gebelik de anne adayının mevcut hastalığının ilerlemesini ve tedavisini çeşitli şekillerde etkiler. İlk olarak bebek için plan yapıldığında yani hamilelik gerçekleşmeden önce, genel sağlık problemlerinin mevcudiyeti ya da derecesi ilgili branş hekimince muhakkak saptanmalıdır.

Anne adayının daha önce tekrarlayan düşükler yaşamış olması, nedeni ne olursa olsun hali hazırdaki gebeliği riskli sınıfa sokmaktadır. Önceki düşüklerin kaçıncı haftada gerçekleştiği, nasıl olduğu gibi ayrıntılar ve kan testleri ile hali hazırdaki hamilelik takibi yönlendirilir.

Tümörler bakımından hamilelik öncesi ya da başlangıcında memede kitlenin mevcut olup olmadığı, yakın zamanda bir smear testinin uygulanıp uygulanmadığı da akıldan çıkarılmaması gereken faktörlerdendir.

Bebek gelişiminde anormallikler ve bebek hastalıklarının doğum öncesi tanısı,bugünün teknolojisiyle oldukça ileri seviyelere taşınmıştır. Bunun neticesi olarak da artık anne anne adayının rahmi içindeki bebeğin tedavisi dahi mümkün olabilecek seviyeye gelmiştir.


Yorum Yazın

Etiketler:,