Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Prezervatif nasıl takılır

135699-uyuyan-melekler---4

Prezervatif  nasıl kullanılır? Prezervatif  nasıl takılmalı? Prezervatif yani kondom (kılıf) yaygın kullanılan korunma yöntemlerinden birisidir. Prezervatif kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, bunlar:

– Prezervatif ilişki öncesinde sertleşme olduktan sonra takılmalıdır.

– prezervatif penisin ucuna yerleştirildikten sonra geriye doğru sıyrılarak takılır. Katlanmış olan prezervatif sonuna kadar açılarak takılmalıdır, penisin sadece ucunda durmamalıdır, penisi mümkün olduğunca fazla kaplamalıdır.

– Prezervatif takılmadan vajinaya hiç girilmemesi gerekir. Boşalma olmadan önce vajinaya girilmesi bile gebeliğe neden olabilir.

– Her kondom tek kullanımlıktır, tekrar kullanılamaz.

– Kondomun üzerine kaygaşlaştırıcı olarak krem, vazelin, bebek yağı, yemek yağı gibi maddeler sürülmemelidir, bunlar prezervatifin yırtılmasına neden olabilir. Ancak kayganlaştırıcı olarak özel olarak üretilmiş cinsel ilişki ürünleri veya gliserin sürülebilir.

– İlişki sonunda boşalma olduğunda beklemeden penis sertken kondom çıkartılmalıdır. Penisin sertliği geçerse kondom vajina içerisinde kalabilir ve çıkaramayabilirsiniz, ayrıca spermler vajina içerisine dökülerek hamileliğe neden olabilir.

– Prezervatifler sıcak ve güneş ışığı alacak yerlerde tutulmamaldır. Normal oda ısısında serin yerde tutulmalıdır.

– Kondomun son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

– Prezervatifin paketini açarken makas  gibi kesici aletler kullanmamak gerekir, uygun açma yerinden tutup çekerek açmak gerekir.

– Penis boyutuna göre uygun çeşit prezervatifi kullanmak gerekir.


Yorum Yazın