Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Prezervatif nasıl kullanılır

135694-uyuyan-melekler---9

Prezervatif nedir? Prezervatif nasıl kullanılır? Prezervatif kullanırken nelere dikkat etmeli? Prezervatif veya kondom (kılıf) cinsel ilişki öncesinde sertleşmiş penise takılan esnek bir kılıftır. %97 oranında gebelikten korur.

Kondom AIDS de dahil olmak üzere cinsel yolla bulasan hastaliklara karsi koruyucudur. Yan etkisi yoktur. Kondomun yapısındaki maddelere duyarlılığı (allerji) olanlar dışında herkes kullanabilir. Kondom cinsel iliskinin uzamasını sağlar. Erken boşalmayı önleyebilir.

Prezervatifle korunmak ne kadar başarılıdır?

Prezervatif ile korunan çiftlerin bir yıl korunma süresince başarısızlık oranı yani gebe kalma riski %10-15’dir.

Kimler prezervatif kullanamaz?

Prezervatif lateks allerjisi olan erkekler tarafından kullanılmamalıdır. Lateks allerjisi olanlar prezervatif kullandığında genital bölgede kızarıklık meydana gelir.

Prezervatif yırtılırsa ne yapmalıyım ?

İlişki sırasında boşalmayla prezervatif yırtılırsa spermler vajene akacağı için gebelik oluşabilir. Bu durumda acil korunma yöntemlerine başvurmalısınız. Bunun için acil korunma haplarını ilişkiden sonra 72 saat içinde almalısınız. İlk 24 saatte almanız daha da etkili olacaktır.Diğer bir seçenek de spiral takılmasıdır. Spiral de ne kadar erken uygulanırsa o kadar iyi olur, en geç ilişkiden sonra 5 gün içinde uygulanmalıdır.


Yorum Yazın