Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Normal doğum ve evreleri

217119-uyuyanbebekler10

Normal doğum nasıl oluşur? Normal doğum için nelere dikkat etmek gerekir? Bebekler nasıl gelmek ister? Gebelik ve süresi boyunca nelere dikkat etmelisiniz? İşte tüm detaylar…

Normal doğum oranlarının artırılması amacıyla sezaryen ameliyatının muhtemel negatif etkileri ön plana çıkarılmaya çalışıldı. Bu sayede annelerin isteğe bağlı sezaryen ameliyat tercihlerinin azaltılması amaçlandı. Ancak yoğun kampanyalara rağmen istatistiklere baktığımızda devlet kurumları ve özel hastanelerde sezaryen oranlarının yine kabul edilemez seviyelerde olduğunu görüyoruz.

Peki, nerede hata yapıyor diye düşünebiliriz. Yanlış bir noktadan sonuç almaya çalışıyor olabilir miyiz? Belki de sezaryen ameliyatının negatif yanlarını anlatmaktan çok, annelerimizin ve bebeklerinin normal, daha doğrusu doğal bir doğumla kaybettiklerini yeniden hatırlamakla işe başlamalıyız.

Kimse bebeğe ne istediğini sormuyor!

Doğum yapacak aileler ve onların sorumluluklarını alan sağlık profesyonelleri sürekli neyin iyi olduğunu kendilerini merkeze alarak soruyor ve bu cevaplara göre isteklerini belirliyorlar. Korkan bir anne ağrısız bir doğum isterken, zamanı kısıtlı olan bir doktor da her şeyin planlı olmasını istiyor. Ama bu arada kimse dünya ile o anda tanışacak bireyin ne istediğini sorgulamıyor. Kimse bebeğe ne istersin diye sormuyor?

Gerçekten bebekler doğumda ne ister?

Hiç beklemediği bir anda, huzurla annesinin rahminde yatarken, birden açılan bir pencereden birinin veya bir şeylerin onu çekip çıkarmasını, sonra birçok müdahaleye maruz kalmayı, daha sonra da hiç bilmediği bir ortamda, hiç bilmediği kişilerle yalnızlaştırılmayı mı?

Yoksa binlerce yıldır mükemmel bir uyumla çalışan hormonlarımızın kontrolünde, sakin ve güvenli bir ortamda huzur içinde doğumun ardından, ona sevgi ile seslenen, kollarını açmış onu bekleyen bir annenin sıcak göğsüyle buluşmak mı? Siz olsanız hangisini seçerdiniz? Kocaman kıpkırmızı ama tatsız bir hormonlu çilek mi? Yoksa şekli albenili olmasa da yediğinizde müthiş bir tat bırakan dağ çileği mi?

Bence doğru soruları sormakla başlamak lazım. Sezaryeni kötülemenin kimseye faydası yok. Çünkü sezaryen mükemmel bir kurtarma ameliyatıdır. Hatta en sevdiğim ameliyatlardan biridir. Doğru olan, unuttuğumuz doğumun büyüsünü yeniden hatırlamaktır.


Yorum Yazın