Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Normal Doğum Sonrası İyileşme

 

 

 

Normal Doğum Sonrası İyileşme ne zaman olur? Normal Doğum Sonrası İyileşme ne kadar sürer? Normal Doğum Sonrası İyileşme ve normal hayata dönme ne kadar zaman alır? İşte tüm merak ettiğiniz Normal Doğum Sonrası İyileşme ve detaylı bilgi için doğru yerdesiniz.

 

Normal Doğum ile dünyaya getirdiğiniz bebeğinizi nihayet kucağınıza aldınız ve sağlıklı şekilde büyütmeye başladınız. Geçen günlerde sizin de toparlanmanız ve hızla iyileşmeniz devam ediyor. Ancak bunun için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Çünkü her defasında oluşabilecek tehlikelerden uzak kalarak daha hızlı ve kolay bir iyileşme sürecine girebilirsiniz. Sizin için araştırdık ve Normal Doğum Sonrası İyileşme hakkında bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Normal doğumda epizyotomi (doğum kesisi, dikişli doğum) uygulanmışsa anne taburcu olduktan sonra evinde dikişlerin günlük kontrolüne ve bakımına devam etmelidir. Taburcu olmadan önce hastanede dikişlerin kontrolü ve pansumanı yapılır.

 

Dikişlere bağlı ağrı ve rahatsızlık hissi her geçen gün biraz daha azalacaktır ve yaklaşık bir haftada rahatsızlık tamamen ortadan kalkacaktır.

 

Epizyotominin olduğu bölge yani vajina ve makat (anüs) arasında kalan bölgeye perine denir.

 

Annenin epiyotomi dikişleri konusunda dikkat etmesi gerekenler:

 

– Perine bölgesi temiz ve kuru tutulmalıdır.

 

– Büyük ve küçük tuvaletten sonra perine bölgesi ve dikişlerin üzeri bol su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Büyük abdeste çıktıktan sonra antiseptik solüsyon (batikon) dikişlerin üzerine sürülmelidir.

 

– Tuvalet kağıdı ile temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Arkadan öne doğru yapılması mikropları dikiş bölgesi üzerine taşıyacaktır.

 

– Dikiş bölgesine soğuk uygulaması (buz torbası v.b) doktorunuz tarafından özellikle belirtilmemişse her zaman rutin yapılmaz. Bazen aşırı derecede ödem, hematom v.b durumlarda uygulanabilir.

 

– Doktorunuz antibiyotik, ağrı kesici ve başka ilaçlar reçete etmişse bunları düzenli kullanmalısınız.

 

– Dikiş bölgesinde hafif şişlik çoğu zaman olur ve bir kaç günde düzelir kendiliğinden. Şişlik aşırı olursa, ağrılı, mor bir hal alırsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

 

– Dikiş bölgesinden çok kötü koku gelirse hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu enfeksiyon ve iltihap belirtisi olabilir.

 

– Günümüzde hemen hemen her zaman kendiliğinden eriyen dikişler ile doğum kesisi onarılır. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Kendilğinden eriyen dikişler alınmaz, doğumdan sonra yaklaşık 8-10 gün içerisinde eriyerek kopar ve düşerler.

 

– Doğumdan sonraki günlerde bir iki gün ara ile ayna ile dikişlerin kontrol edilmesi de faydalı olabilir. Dikişlerden bazılarında açılma ve yara dudakları arasında büyük aralıklar, ayrılma izlenirse acilen doktora başvurulmalıdır. Dikişlerde açılma tespit edilirse tekrar lokal anestezi ile bir iki dikiş atılarak onarılabilir.

 

– Ağrıdan çok rahatsızlık duyuluyorsa bir leğene ılık su doldurularak içine oturmak veya dikiş üzerine sıcak kompres koymak faydalı olabilir.

 

– Doğum sonrası normal olarak gelen vajinal kanamalar için kullanılan pedler çok uzun süre değiştirilmeden kullanılmamalıdır. En geç 6 saatte bir değiştirilmelidir.

 

– Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılmalıdır, epizyotomi bölgesindeki şişliği arttırabilir.

 

– Kabızlıktan kaçınmak gerekir. Bunun için bol sebze ve meyve tüketmek faydalıdır. Eğer buna rağmen ciddi kanızlık sorunu varsa doktorunuzdan ilaç tavsiyesi isteyebilirsiniz.

 

– Doktorunuz genellikle doğumdan bir hafta – on gün sonrasına kontrol randevusu verecektir. Kontrole mutlaka gitmelisiniz, kontrol sırasında dikişlerin tam olarak iyileşip iyileşmediğine bakılacaktır.

 

Cinsel ilişki:

 

Dikişler tamamen iyileşmeden cinsel ilişkide bulunmak ağrı nedeniyle imkansızdır ve sakıncalıdır. Doktorunuz  dikişlerin tamemen problemsiz iyileştiği ve cinsel ilişkiye girebileceğiniz konusunda onay vermedikçe ilişkiye başlamamalısınız. Genellikle dikişli doğumlardan bir ay sonra cinsel ilişkiye başlanabilir.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,