Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Normal Doğum Sonrası Cinsellik

Normal Doğum Sonrası Cinsellik1

 

Normal Doğum Sonrası Cinsellik hemen her çiftin en çok tartıştığı ve merak ettiği konular arasındadır. Çünkü hayatlarının en önemli döneminde hayatlarına aldıkları yepyeni bir bireye odaklanmak ve neredeyse bütün hayatı ona göre yönlendirmek istemeden de olsa gerçekleşiyor. Ancak burada asıl önemli olan çiftlerin birbirlerini unutmamaları ve daha da önemlisi hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleridir.

 

Normal Doğum Sonrası Cinselliğin ne zaman yaşanacağı, herhangi bir zorlama olmaması ve tabi ki her iki tarafında kendini hazır ve rahat hissetmesi gerekmektedir. Normal Doğum Sonrası yaşanan bazı sıkıntılar yüzünden cinsel isteksizlik gibi problemler baş gösterdiyse mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.  Çünkü var olan aile hayatınıza kaldığınız yerden devam etmek, büyüyen ailenize zarar vermeden ve birbirinizi çift olarak ihmal etmeden elinizden geleni yapmaktır önemli olan. İşte sizin için Normal Doğum Sonrası Cinsellik konusuna değinmek istedik. sizin içinde merak edilen konular arasındaysa Normal Doğum Sonrası Cinsellik doğru yerdesiniz.

Normal doğumdan sonra lohusalıkta dikiş (epizyotomi) olsa da olmasa da cinsel ilişkiye başlamak için ortalama 4-6 hafta geçmesi gerekir. Çiftler istedikleri takdirde bu süreden daha önce de ilişkiye girebilirler, bunun anneye veya babaya bir zararı olmaz ancak anne vücudu ve vajina tam olarak normal haline dönmediği için çiftler ilişkide rahatsızlık hissedebilirler.

Normal doğum sonrasında cinsel ilişkide ağrı olur mu?
Doğumdan sonra 4-6 hafta süren kanama ve akıntıdan dolayı bu süreden önce ilişkiye girilirse rahatsızlık hissedilebilir. Ayrıca vajinada dikişi olan hastaların dikişlerinin iyileşmesi ortalama 2 hafta kadar alır, dikişler iyileşmeden önce ilişkiye girilmesi aşırı ağrıya neden olabilir ve dikişlere zarar verebilir. Bu nedenle epizyotomi dikişi olan hastalar doktor kontrolünde izin verilmeden cinsel ilişkiye başlamamalıdır. Doğumdan sonra bir kaç ay vajinada kuruluk olması normaldir, eğer bu sizi çok rahatsız edecek düzeyde ise doktorunuza danışarak uygun ilaç tedavisi olabilirsiniz veya doktorunuza danışmadan cinsel ilişkide kayganlaştırıcı amaçlı
satılan ürünlerden kullanabilirsiniz.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,