Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Normal Doğum Sonrası Ağrılar

Normal Doğum Sonrası Ağrılar

 

 

Normal Doğum  ile bebeğinizi dünyaya getirmeye karar verdiğiniz zaman her ne kadar korku yaşasanız da bebeğinizi kollarınıza aldığınız her anın buna değdine inanacaksınız. Dünyadaki en farklı en güzel duygu olan bebek sevgisi ile ve o bebeği yani kendi bebeğinizi kucağınıza aldığınızda neler hissedeceğinizi biliyoruz. Ve ardından geçireceğiniz yani Normal Doğum sonrası yaşayacağınız evreleri de araştırdık. Çünkü Normal Doğum sonrası bakım evresi bir an önce normal hayatınıza dönmeniz için en doğal süreci size sunuyoruz.

 

Normal Doğum Sonrası Ağrılar hakkında merak ettiklerinizi cevaplamak için doğru yerdesiniz. Sizin için araştırdık ve her defasında aklınızı kurcalayan bu sorulara yanıt vermeye hazırız. Normal Doğum Sonrası Ağrılar ve ne kadar süreceği hakkında merak ettiğiniz detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

“Ağrı eşiği” aynı ağrılı uyarana maruz kalan bireylerin algıladıkları ağrının şiddetinin oldukça farklı olabileceğini belirtmek için kullanılan bir terimdir. “Ağrı eşiği yüksek” bir anne, epizyotomi (“dikişli doğum”) bölgesinde oldukça fazla sayıda dikiş olmasına rağmen, “kendini rahatsız eden bir ağrı olmadığını” belirtebilirken, başka bir anne epizyotomi dikişleri olmamasına karşın yanlızca uterus kasılmalarını bile “dayanamayacak kadar ağrılı” olarak tarif edebilir. Yapısal bir özellik olan ağrı eşiği annelerin ağrıyı algılama açısından her birinin kendine özgü olmasına ve böylece her annede kullanılacak ağrı kesici yöntemlerin ve dozlarının farklı olmasına neden olur.

 

Normal vajinal doğum sonrası neden ağrı olur?

 

Tümüyle doğal olarak seyretmiş normal vajinal bir doğum sonrası ağrının başlıca iki kaynağı vardır: Birinci kaynak (eğer varsa) epizyotomi kesisi bölgesine uygulanan dikişlerin yarattığı ağrı, ikinci kaynak ise doğum sonrası kanamayı durdurmak ve “toparlanmak” amacıyla uterusta oluşan kasılmaların yarattığı ağrı hissidir. Bazı annelerde normal doğum sonrasında hiçbir ağrı hissi oluşmayacağı gibi, bazı annelerde hafif uterus kasılmaları bile rahatsız edici derecede ağrılara yol açabilir (bkz. ağrı eşiği).

 

Bunun yanında vajinada zor doğumda oluşmuş çeşitli yırtıklar nedeniyle uygulanan dikiş sayısı arttıkça doğum sonrası ağrı oluşma olasılığı ve ağrının şiddeti de artar.

 

Sezaryan sonrası neden ağrı olur?

 

Sezaryanda karın cildine yapılan kesiden bebeğe ulaşmak için çok çeşitli anatomik katlar teker teker kesilir ve bebek doğduktan sonra tekrar dikilir. Bu katlar arasından özellikle karın kaslarınının üzerini örten kas kılıfı çok sayıda ağrı lifi içermektedir ve bu nedenle bu tabakanın kesilmesi ve yeniden dikilmesi bu ağrı liflerinin uyarılmasını sağlar. Özellikle kas kılıfı dikilirken atılan düğümlerin bulunduğu bölgelerde sezaryan sonrası ağrılar ortaya çıkabilir (ciltten görülen dikişinizin uç kısımlarına tekabül eden bölgeler).

 

Yine aynen normaldoğumda olduğu gibi sezaryanla doğum sonrası kanamayı durdurmak amacıyla uterusta oluşan kasılmaların yarattığı ağrı hissi de sezaryan sonrası ağrıya katkıda bulunur.

 

Sezaryan sonrası ağrının üçüncü önemli kaynağı bazı anne adaylarında oluşabilen “gaz sancılarıdır”. Bu gaz sancıları sıklıkla 6. saat sonrası ortaya çıkar ve şiddeti alınan önlemlerle giderek hafifler.

 

Ağrı kontrolünde kullanılan yöntemler:

 

Sorunsuz seyreden normal vajinal doğumda günümüzde ağrı kesici olarak yanlızca ağızdan tablet şeklinde alınan ilaçlar ve bunlar arasından da özellikle parasetamol içerikli olanlar tercih edilir. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda parasetamolden farklı daha güçlü ağrı kesiciler tablet, fitil ya da nadiren enjeksiyon şeklinde uygulanabilir.

 

Epizyotomili normaldoğum sonrası parasetamol içerikli ağrı kesicilere cevap alınamaması durumunda doktor öncelikle dikiş yerinde bir sorun olup olmadığını muayene ile kontrol etmeyi tercih eder, zira epizyotomi bölgesinde açık kalan, ya da sonradan açılan bir kan damarından sürekli boşalan kanın bölgede hematom adı verilen şişliğe yol açması çok ağrı yaratan bir durumdur ve tedavisinde bu bölgenin açılarak kanın boşaltılması ve kanayan damarın bulunarak bağlanması gerekir.

 

Sezaryan sonrası ağrı kontrolü için ise günümüzde farklı seçenekler bulunmaktadır:

 

Bunlar arasında kas içi uygulanan ağrı kesiciler, PCA kateteri ile hasta kontrollü ağrı dindirme ve epidural ya da spinal kateter yoluyla verilen ağrı kesici ilaçlar en önemlileridir. Bu tür yöntemler özellikle sezaryan sonrası ağrı açısından “kritik” olan ilk 24 saatte uygulanırlar ve takiben ağızdan alınan tablet tedavisine geçilmesi tercih edilir.

 

Sezaryan ameliyatı sonrası ağrı kontrolü birkaç noktada diğer ameliyatlardan sonra kullanılan yöntemlerden ayrılır:

 

Birinci ve en önemli nokta ağrının biran önce dindirilmesi veya mümkünse hiç yaşanmamasının sağlanması, böylece annenin bebeğiyle en kısa zamanda ilgilenmesi için hazır olmasının sağlanmasıdır. İkinci önemli nokta ise anneye verilen ilacın süte geçme olasılığı nedeniyle kullanılan ilacın ve verilen dozun iyi ayarlanması gerekliliğidir.

 

Kasiçi ve damar yoluyla verilen iki grup ağrı kesici vardır:

 

“Narkotik” ağrı kesiciler adı verilen grup ve “nonsteroid antiinflamatuar” adı verilen ikinci grup. Birinci grup oldukça etkili bir ağrı kesicidir ancak annede bulantı yapmaları ve sütle bebeğe geçtiğinde bebekte “uyuşukluğa” yolaçabilmeleri nedeniyle sezaryan sonrası ağrı kontrolünde birinci tercih değildirler.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,