Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Kürtaj nedir

anne_olamamak

Kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj ne gibi durumlarda gereklidir? İşte bilmek istedikleriniz. İstenmeyen hamilelik için gebelik sonlandırma (rahim tahliyesi)esnasında aranan şartlar şunlardır:

Gebelik 10+0 haftayı aşmamış olmalıdır (gebelik haftanızı hesaplamak için tıklayın). Gebelik haftası hesaplanırken doktor tarafından yapılan ultrasonografi esas alınır. Son adet tarihinden itibaren hesaplanan gebelik haftası çoğu zaman Ultrasonografi ile hesaplanan hafta ile uyumluyken, son adet tarihinin yanlış biliniyor olması, gebelik haftası hesaplanırken hamile kalınan tarihin başlangıç noktası olarak alınması (gerçekte hamilelik haftası bu hesaptan iki hafta ileridir) gibi nedenlerle ultrasonografi ölçümleri sizin hesabınızdan daha farklı çıkabilir.

 

Evli olan kadınlarda eşler de müdahaleye izin ve onay vermelidirler.

18 yaş altı genç kızlarda ebeveyn müdahale için onay vermelidir.

Evli olmayan ve 18 yaş üstü olan kadınların kendi onayları yeterlidir.

Yukarıdaki koşullara uyulduğunda ülkemiz yasalarına göre istenmeyen gebelik sonlandırması işlemi kadınlarımıza tanınmış olan çağdaş bir haktır. Yapılan işlem gizli kalır.

Bunun yanında:

acil kanamalı bir şekilde baş vuran kadınlarda kanama hayati tehlike taşıyorsa kendi onayı dışında bir onay aranmaz.

10 haftayı aşan gebelik durumunda bebeğin ölü olması veya ciddi bir sakatlığı bulunması durumunda (“bebeğin doğduğunda yaşamını derinden etkileyecek sakatlığı bulunması” hekimlerin kurul oluşturarak üç imzayla onayladığı bir durum olmaldır) rahim tahliyesi sınırı 10 haftayı geçebilir.


Yorum Yazın

Etiketler:,