Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

İkinci Gebelikte Bilmeniz Gerekenler

İkinci Gebelikte Bilmeniz Gerekenler

İlk bebeğinizi dünyaya getirdiniz ve sağlıklı şekilde büyümeye devam ediyor ve şimdi sıra kardeş yapmaya geldiyse ve siz de eminseniz işte size dikkat etmeniz gerekenler;

Öncelikli olarak ilk yaptığınız doğumunuzda daha gençtiniz ve tabi ki ilk doğumunuzdu. Bunun için daha kolaydı her şey. Yalnız artık yaşınız aradaki fark kadar yükseldi ve her zaman olduğu gibi hiç bir şey ilki kadar kolay ve hafif olmayacaktır. Bedeninizin vereceği tepkiler değişmiş olabilir ya da ağrı eşinizde değişiklikler olmuş olabilir. İşte bunun için daha dikkatli olmalı ve eğer gerçekten ikinci çocuğunuzu istiyorsanız aradaki yaş farkını yükseltmeden çalışmalara başlamalısınız :)

Sizin için araştırdık ve yapılan bir çok ankette genellikle bayanların ilk doğumlarının ilk hamilelik dönemlerinin ve ilk doğum sonrası dönemlerinin daha kolay geçtiğini gördük. Bunun için işte size bir kaç öneri ;

Fiziksel zorluklar

Daha yeni yürümeye başlayan ve oyun bekleyen bir çocuğunuz varsa, bir sürü indir-kaldır ve oyun işi sizi bekliyor demektir. Arabaları, legoları, yap-bozları toplamak gibi. Altını değiştirmeniz gerekiyor ve bu zaten normalde zor bir iş. Yemek ev işleri filan zaten onları saymıyoruz. Ve karnınız büyüdükçe bütün işler zorlaşıyor. Dokuz aylık hamileyken 15kg’lık oğlunuzu nasıl kaldırdığınıza hala şaşırıyoruz.

Duygusallık

Aklınızı meşgul eden kudurup duran iki çocuk fikri; ikisini eşit sevemeyebilirim korkusu; ilk çocuğunuzun “kardeşim yüzünden annem benimle yeterince ilgilenmiyor” fikriyle sorun yaşaması. Sürekli derin bir nefes alıp kendinize “geçecek, atlatacaksın” diyerek dayanabilirsiniz. Aslında şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz: ikisiyle birlikte de azıtacaksınız; başka bir çocuğu da ilki kadar sevebilirsiniz ve ilk oğlunuz kardeşini deli gibi sevecek, emin olun.

Kendinize zaman ayırın

İki çocuğunuz olduğunda, daha önce meşgul olduğunuzu düşündüğünüze hayret edeceksiniz. Gerçekten, bir çocuğunuz olduğunda bütün yorgunluğunuzu atmanız için kendinize vakit ayırmalısınız. İki çocuk olunca ayıramam ki diyorsunuz biliyoruz. Ama artık dinlenmeye de iki kat fazla ihtiyacınız var. Sadece gidin bir şeyler yapın. Pedikür yaptırın mesela. Yemeğe çıkın… Yakınlarınızdan yardım isteyin. Kendinize zaman ayırın. İyi uyuyun. Güzel yiyin. İlk çocuğunuzla başbaşa kalan zamanınızı keyifli geçirin.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,