Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamileyken Nelere Dikkat Edilmeli

Hamileyken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Hamileyken Nelere Dikkat Edilmeli? Hamileyken nasıl beslenilmeli? Hamileyken ne kadar spor yapılmalı? Hamileyken neyi yemek zararlıdır? Hamileyken günlük beslenme şekliniz nasıl olmalıdır?

Hayatınızda en önemli dönemlerden biri olan gebeliğiniz başladı. 9 ay 10 gün boyunca sizinle birlikte nefes alıp yaşayacak ve her koşulda size bağlı olan bebeğiniz için en doğrusunu ve en güzelini yapmak için araştırmaya başladınız. Peki Hamileyken nelere dikkat edilmelidir? Her gebe bayanın aklında olan bu soru aslında çok geniş kapsamlıdır. Çünkü sağlıklı beslenmek, günlük egzersizler yapmak ve yediği içtiği her şeye dikkat etmek her zaman en önemli olanıdır. Bunun için hamileyken nelere dikkat etmeniz gerektiğini geniş olarak araştırdık. İşte size hem bebeğiniz hem de kendiniz için bir çok yararlı bilgi;

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken çok çeşitli konular vardır. Çünkü gebelik anne için her açıdan yeni ve farklı bir dönem olmanın yanısıra ayrıca annenin her hareketinde karnındaki bebeği de düşünmesi gereken bir dönemdir. Bu konuda hamilelerin dikkat etmesi gereken çeşitli konulardan bahsedilmiştir, bahsedilen her konunun sonundaki işaretini tıklayarak o konuda daha
detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

– Gebelik döneminde öncelikle dikkat edilmesi gereken konu ilaçlardır. Çünkü bu dönemde alınan ilaçlar artık sadece anneyi değil bebeği de etkileyecektir. Bu nedenle hamilelik boyunca doktorunuza danışmadan ağrı kesici dahil hiçbir ilaç kullanmamanız gerekir. Ayrıca doktorunuzun verdiği ilaçlara harfiyen uymanız gerekir. Bazı ilaçlar tahmin ettiğinizden de önemli olabilir.

Hamilelerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi de beslenme konusudur. Bu hem annenin normal miktarda ve normal hızda kilo alması için, hem de bebeğin gerekli ve değerli besin maddelerini alması için gereklidir.

Gebelik sırasında sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

– Her insanın dikkat etmesi gerektiği gibi hamilelerin de hijyen kurallarına ve temizliğe daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü hamilelik süresince alınabilecek enfeksiyonlar ve hastalıklar bebeği de etkileyebilecektir.
– Az da olsa kanama varlığında, yüksek ateş, şiddetli bulantı-kusma, şiddetli baş ağrısı varlığında ve başka önemli şikayetler
varlığında zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır. Hamilelik döneminde bazı şikayetler ciddi problemlerin habercisi olabilir.

Doktor muayene zamanlarına ve tahlil zamanlarına geciktirmeden zamanında uymak gerekir. Gebelik döneminde her tahlilin belli zamanı vardır, erteleyerek gittiğinizde çok geç olabilir.

Hamilelikte rahat, vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. 2-3 cm topuğu olan rahat, ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kedi besleyenerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekir, kedinin dışkısıyla temas edebilecek yerlere dokunmamaları gerekir.

Çay, kahve, kola gibi içeceklerin aşırı tüketilmemesi gerekir.

Egzersiz ve spora gebelikte mutlaka doktorunuzun önerileri doğrultusunda zaman ayırmanız gerekir.
– Hamilelikte yolculuklarda mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

Diş fırçalama düzenli olarak yapılmalıdır, aksi halde gebelikte çürükleriniz artabilir. Röntgen ışınlarından uzak durulmalıdır. Her türlü tetkik ve inceleme yapılmadan önce kadın-doğum uzmanınıza danışın


Yorum Yazın

Etiketler:, ,