Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte toksinlerden kaçınmanın yolları nelerdir

Hamilelikte toksinlerden kaçınmanın yolları nelerdir

 

 

Hamilelikte toksinlerden kaçınmanın yolları nelerdir? Hamilelikte toksinlerden kurtulmak ve hayatınıza girmelerini engellemek için yapmanız gereken aslında tamamen sağlıklı beslenmek olmalıdır. Çünkü hayatınızın en özel ve en güzel zamanlarında kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için her zamankinden daha fazla önlem almalı ve tabi ki yaşamınız boyunca da bunu sürdürmeye özen göstermelisiniz.

Çünkü sağlıklı bir anne olarak çocuğunuzu sağlıklı şekilde dünyaya getirmek en önemlisidir. Her annenin yapmak istediği gibi sizin de eminim yapmak istediğiniz budur. Çünkü sağlıkla dünyaya gelecek bir bebek bütün her şeye bedeldir. Ehh siz de bunun için özen göstermeli ve toksinleri hayatınızdan uzak tutarak kendiniz ve bebeğiniz için harika bir davranış sergilemiş olursunuz. Siz de kendinizi daha sağlıklı hissedecek ve seçimlerinizi yaparken buna göre değerlendireceksinizdir. Hamilelikte toksinlerden kurtulmak hatta onları hayatınıza hiç almamak için bakın neler yapabilirsiniz.

Deniz ürünleri

Balık alırken dikkatli olun. Yüksek oranda cıva içeren; kılıçbalığı, kral uskumru, köpekbalığı, orkinos ve ton balığı yemeyin. Ancak faydalı bir besin olduğu tartışılmaz balıktan tamamen de vazgeçmeyin. Hamileyken; deniz somonu, sardalye, hamsi, ringa balığı, alabalık, çiftlik yayın balığı, tatlı su çipurası, istiridye ve midye tüketebilirsiniz.

Ambalajlı ürünler

Polikarbon plastiklerde, konserve kutuları ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalajlarının iç kısmında kaplama malzemesi olarak kullanılan Bisfenol A maddesine maruz kalmamak için konserve ve raf ömrü uzun ambalajlı hazır gıdalarla beslenmeyin.

Organik gıdalar

Mümkün olduğu kadar organik gıdalarla beslenin. Özellikle; şeftali, elma, biber, kereviz, nektarin, çilek, kiraz, armut, üzüm, ıspanak, marul ve patates gibi tarım ilaçlarının en çok kullanıldığı besinlerin organik olanlarını tüketin.

Plastik kaplı ürünler

PVC plastik ürünlerden uzak durun, çünkü bunlar fatalat içerir. Fatalat da hamilelerde düşük riskini arttırır.

Kişisel bakım ürünleri

Kokusuz kişisel bakım ürünlerini seçin, bu dönemde parfüm kullanmamaya bakın ve  yine hamileyken zararlı kimyasallar içerebilen saç boyası, oje ve asetondan da kullanmayın.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,