Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte Neler Yapılmalı

gebelik-hamilelik

 

Hamilelik yaşam tarzınız illaki değiştirecek. Hem bedenen hem de ruhsal açıdan sağlığınızı tehlikeye atmadan güzel bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Sizin için pek çok detay ön planda olacak. Mesela hamilelik başlangıcınızdan itibaren cinsel hayatınıza, ev işlerine ve tabi ki iş hayatınıza dikkat etmelisiniz.

Hamilelik süresi boyunca sağlığınızı korumak için her detaya dikkat etmelisiniz. Ancak hastalık gibi değil de daha çok dikkat edip hayatınızı olağan yaşamalısınız. Günlük rutin işlerinizi herhangi bir sağlık sorununuz yoksa devam ettirmeli ve kesinlikle rahatınıza da önem göstermelisiniz. Mesela ev işleriniz bittikten sonra ayaklarınızı uzatıp oturmayı ihmal etmeyin. Ya da iş yerinizde aralıksız oturuyorsanız mutlaka ayağa kalkıp yürüyün.

Anne adayları hamilelik döneminde tıbbi bir sorun yaşamadıkları sürece kendilerini çok yormayacak bir şekilde günlük ev işlerini yapmaya devam edebilirler. Son haftalarda baba adayının ev işlerine yardımcı olması anne adayının eşini yanında hissetmesi açısından son derece önemlidir.

Günümüzde çalışan kadınlarımızın sayısı oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak da anne adaylarının önemli bir kısmı gebeliklerinin büyük kısmını çalışarak geçirmek durumunda kalmaktadır. Yapılan işin niteliklerine göre ve gebeliğin seyrine göre gebelik döneminde çalışmaya devam edip edilmeyeceği veya gebeliğin hangi haftasından itibaren iş yaşamına ara verileceği anne adayından anne adayına farklılık gösterir.

Sağlıklı seyreden bir gebelikte cinselliği kısıtlamak için tıbbi bir neden yoktur.

Kadın cinsel yaşamında gebeliğin çeşitli dönemlerinde önemli değişiklikler meydana gelir ve libido (cinsel arzu), bazı dönemlerde azalabilir. Yine gebelikte orgazm kasılmalara neden olabilir.

Cinsel yaşamınızı yönlendirirken sizin gebeliğinizi takip eden doktorun önerilerine uymalı, kendinizde meydana gelecek değişiklikler konusunda duyarlı olmalısınız.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, ,