Hamilelikte Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli

Gebelik döneminde alınan aşırı kilolar, hamile kadınların ortak sorunlarından biri. Gebelik döneminde alınan aşırı kilolar hem hareketleri kısıtlıyor hem de hem sağlık açısından pek çok zararı var.

Hamilelik döneminde kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslenmek ve aşırı kilo alımını önlemek için beslenme önerileri…

Meyve tüketimini artırın
Hamilelik döneminde vücudunuzun yeteri kadar vitamin aldığına emin olun. Mineral ve lif yönünden zengin olan meyveleri bolca tüketmeye özen gösterin. Meyveyle aranız çok yoksa taze meyveleri yoğurt ve balla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Demir yönünden zengin gıdalar tüketin
Hamilelik döneminde kendinizi halsiz hissetmeniz çok normal. Özellikle kilo kontrolünüze dikkat ederek bir hamilelik dönemi geçiriyorsanız demir seviyenizi korumanız şart. Beslenme programınıza demir yönünden zengin sebzeler ekleyin, iki günde bir ıspanak tüketmeye özen gösterin. Doktor kontrolünde folik asit takviyesi de alabilisiniz.

Bol su için
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve kilo kontrolü için bol su tüketimi şart! Su, cildi taze tutar, erken doğum riskini ve kabızlığı önler, vücudunuzdaki zararlı toksinleri dışarı atmanızı sağlar. Ayrıca taze sıkılmış meyve sularını da günlük beslenme programıza ekleyebilirsiniz.

Proteinli gıdalar tüketin
Hamilelik süresini aşırı kilo almadan geçirmek istiyorsanız, beslenmenizi protein üzerine kurmalısınız. Fasulye, bezelye, balık, tavuk ve yağsız etler tüketmeniz hem sağlıklı beslenerek aşırı kilo almanıza neden olmaz hem de hipertansiyon ve eklampsi denen gebelik zehirlenmesi riskini azaltır.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,