Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılabilir

Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılabilir

Hamileyken rahat ve sağlıklı doğum yapabilmek için egzersizin çok büyük önemi vardır.Tabiyki fit bir anne bebek için de çok faydalıdır.Denge gerektiren düşmenize sebep olacak egzersizleri tercih etmemeye dikkat etmek gerekiyor .Doktorunuzun onayıyla , hamilelikte yaşadığınız herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yürüme,hafif tempolu koşu, yüzme gibi egzersizleri çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

YOGA

Yogadaki bazı pozisyonlar hamilelikte kesinlikle yapılmamalıdır. Bu sebeple dersleri sadece hamilelere özel yoga dersleri veren deneyimli hocalardan almalısınız. Bu dersleri bulabileceğiniz solanları her yerde çok kolayca bulabilirsiniz.

YÜZME
Hamile kadınlar için en iyi spor yüzmedir. Vücudunuzu dinç yutar, sizi doğuma hazırlar ve bebek için de çok iyidir.

YÜRÜYÜŞ
Hamileyken yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri de yürümektir. Her gün düzenli olarak yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Temiz hava alırsınız, sürekli aktif olmanızı sağlar ve fit kalırsınız.

PELVİS EGZERSİZİ
Hamile kadınların mutlaka yapmaları gereken bir egzersizdir. Pelvis kaslarını kasıp gevşeterek yapabilirsiniz.

KOŞU
Hamilelik boyunca yapabileceğiniz bir diğer egzersiz koşmaktır. Ancak bu tavsiye sadece deneyimli koşucular için önerilir. Bu egzersiz için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

DANS ETMEK
Muhtemelen dans etmeyi hamilelikte kesinlikle yapmanız gereken bir şey olarak düşünüyordunuz değil mi? Ama esnek hale gelmek ve kaslarınıza yapacağınız baskıyı dengelemek açısından önerilir.

PİLATES
Hamilelikte yapacağınız pilates kesinlikle faydalıdır. Hafif bir egzersizdir ve kaslarınızla sırtınızı güçlendirmek için çok faydalıdır. Hamileler için özel pilates derslerini tercih etmeniz önerilir.

TAİ CHİ
Hamilelikte tai chi de yapabilirsiniz. Tai chi egzersizleri sizi inanılmaz sakinleştirecektir. Hareketler yavaş olduğu için hamileler için çok güvenlidir. Ayrıca nefes teknikleri konusunda da sizi geliştirecektir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,