Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte Beden Değişimi

2347097-bebekfotograf6

Bedeninizde gebelik ile nasıl değişimler yaşanacak?

Gebelik size ne tür bir değişim yaşatacak? Aklınızı kurcalayan ne varsa hepsi burada yanıt veriyor. Gebelik için sabırsızlanan ve git gide büyüyen karnı  ve bebeği ile nelerin beklediği konusunda endişelenen anne adayları için işte size tüm detaylar.

Gebelik ve lohusalıkta iskelet sisteminde değişikler yaşanır. Bu değişiklerinin yanı sıra tüm organ fonksiyonları ve duygu durumları da farklılaşır. Genelde ilk 3 ay gebelerin %50 sinde mide bulantısı görülmektedir. Çoğunlukla mide bulantıları sabahları görülür.

Bulantıları hafifletmek için küçük önlemler alınabilir:

Yemek tüketimini karbonhidratlı besinlere yönlenin(Ekmek, pirinç, patates, vs.)

Az miktarda sık aralıklarda yiyin. Mide boş kalmasın.

Sabahları hemen kalkmayın. Mümkünse yatakta hafif bir kahvaltı yapın.

Denokids Banner Denokids Banner

Hafifletmek için bunları yaptınız fakat bulantılarınız artarak devam ediyorsa doktorunuza danışın. Gebelik sırasında kalp artışlarınızda ve soluk alıp vermeniz hızlanacaktır. Bunun nedeni bebeğinizin sizin oksijeni kullanmasıdır. O yüzden doğru nefes almanız önemlidir. Aşırı güç gerektiren ve oksijeninizi çabuk tüketecek işlerden kaçınmalısınız. Hareketsiz kalmaktan ve ayakta çok durmak varis oluşmasına yol açabilir. Gebelik sırasında vücudunuz size değişik mesajlar verir. Bunları dikkat etmeniz ve doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Değişimleriniz hafta hafta gebelik bölümünden kaç haftalık hamileyse öğrenebilirsiniz.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,