Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte Bazı Kötü Sürprizler

1

Gebeliğiniz süresince her zaman sağlıklı olsanız bile arada sizi yoklayacak pekte hoşunuza gitmeyecek bedensel tepkileriniz olacaktır. Mesela gaz çıkarma, idrar kaçırma, kasık ağrısı, sindirim problemleri gibi. Ancak unutmamak gerekir ki bunların hepsi geçicidir. Hem sağlıklı olduğunuza şükretmeli hem de bu tarz geçici problemleri çok ciddiye almamalısınız. Ancak tabi ki kasık ağrınız da aşırıya kaçma olduğunda derhal doktorunuza başvurmalı ve neler yapabileceğinizi sormalısınız. İşte bunun gibi pek çok detay eyr almakta ve sizin için hepsi gebelikhesaplama.gen.tr adresinde;

Sakal çıkabilir

Tamam biraz abartılı oldu, tabii ki bir erkek gibi sakallı olmazsınız ama hamilelikte saçlarınızın da daha hızlı büyümesini sağlayan hormonlar yüzünüzde tüylenmeye neden olabilir. Yapacağınız şey hiç telaşlanmadan narin yerlere uygun ağda kiti ile bu tüylerden kurtulmak ve bu durumun geçici olduğunu unutmamak.
Bağırsak problemleri

Hamilelikte hormonların etkisiyle karın kasları gevşer ve bağırsak hareketlerinin de azalmasıyla kabızlık sıkça görülür. Alınan demir ilaçları da bunu tetikler. Kabızlığı önlemek için bol su içmeli, sebze ve meyveyi, lifli gıdalar tüketmelisiniz. Çok abartmadan egzersiz ve yürüyüşler yapmalısınız. Ayrıca gaz problemi de yaşayacağınız için gaz yapan gıdalardan uzak durun.
Sesli geğirmek

Yine salgıladığınız hormonların marifeti ile yemek borunuzun gevşemesi, bunun da sindirimi yavaşlatarak gaz oluşturması sonucu öyle sık ve sesli geğirirsiniz ki çevrenizden hatta eşinizden bile utanırsınız. Ancak bunun sizi teselli edecek bir sonucu da var, siz rahatça geğirdiğiniz ve gazdan kurtulduğunuz için, bebeğiniz tüm bu gaz sorunlarından habersiz mutlu mesut büyümesine bakar.
Aşırı salgılar

Bazı hamilelerde özellikle gece uyurken fazla miktarda tükürük, salya salgısı olabilir, endişelenecek bir şey değildir. Öte yandan östrojen hormonu arttığı için vajinal akıntı da günlük ped kullanımını gerektirecek kadar fazla olabilir. Akıntınız renksiz ve kokusuzsa, kaşıntı ve yanma yapmıyorsa endişelenmeyin, bu hamileliğin doğal sonucudur.
Ani kasık ağrıları

Hamileliğin ilk aylarından itibaren, rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesi sonucu oluşan kasık ağrılarının başlaması gayet doğaldır. Özellikle ilk çocukta bu ağrılar daha sık ve şiddetli olabilir. Endişelenmeyin ve kalabalık içindeyseniz etraftakileri de panikletmemeye çalışın.
İdrar kaçırma

Siz anaokulunda altınızı ıslatmanızın son olduğunu mu zannetmiştiniz, sürpriz bu hamilelikte de başınıza gelebilir. İdrar miktarının artması ve rahmin büyüdükçe mesaneye baskı yapması sonucu sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyacağınız gibi, idrar da kaçırabilirsiniz. Bunun da geçici olduğunu unutmayın ve günlük ped kullanarak sorunu atlatmaya çalışın.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,