Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelikte Araba Kullanma

Hamilelikte Araba Kullanma

Hamilelikte Araba Kullanmak herhangi bir şekilde zarar vermez siz. Ancak ilerleyen dönemlerde yani 8 ve 9. Aylarda araç kullanmak biraz riskli olabilir.

Emniyet kemerinin sıkması ya da rahat sürüş yapmanızı engelleyecek kasılmalarınız varsa mutlaka kontrolden geçmeli ve eğer ters bir durumunuz varsa araç kullanmaya ara vermelisiniz.

Anne adaylarımızın birçoğu gebelik dönemleri boyunca yaygın olarak otomobil yolculuğu yapmalarına rağmen, birçoğu gebelik döneminde emniyet kemerinin doğru kullanımının nasıl olması gerektiğinden habersizdirler.

Bazı anne adayları gebeliklerinin ilk aylarında emniyet kemeri kullanıp karınları büyüyünce bebeklerine zarar verme endişesiyle kemer kullanımını bırakmaktadırlar. Bazı anne adayları ise hava yastığına güvenmektedirler.

Anne adaylarına gebelikte emniyet kemeri kullanımı konusunda bilgi malesef yeterince verilmemektedir. Elbette gebelik haftası ilerledikçe kemer takmak ve rahat araç kullanmak daha da zorlaşır. Ancak bazı kurallara uyularak emniyet kemeri kullanımına rahat bir şekilde devam edilebilir:

•Öncelikle eğer aracı kendiniz kullanacaksanız aracınıza “rahat” bir şekilde yerleşmelisiniz. Karnınız büyüdükçe direksiyon simidi sizin yerinizi daha çok daraltacaktır. Bir çözüm olarak koltuğunuzu mümkün olduğunca geriye alıp, arkanızdaki ve altınızdaki boşlukları birer yastıkla doldurmayı deneyebilirsiniz.

•Direksiyon simidinin yüksekliğini karın seviyenize değil göğüs seviyenize ayarlamanız yerinizi artıracaktır. Bu önlem, muhtemel bir çarpışma anında hava yastığınız varsa, hava yastığının karnınıza doğru değil göğüs kafesinize doğru açılmasını sağlayacaktır.

Emniyet kemerini her yolculukta kullanılmalısınız. İster arka koltukta olsun, ister ön koltukta olsun, ister arabayı kendiniz kullanın, isterse başkası kullansın her zaman emniyet kemerinizi takmalısınız. Bu, ufak bir mesafe için de olsa, doğum ağrıları için hastaneye gidilen bir yolculuk da olsa ihmal edilmemelidir. Hava yastığı hiçbirzaman emniyet kemerine bir alternatif olarak görülmemelidir.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,