Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelik Yogası Nedir

Hamilelik Yogası Nedir

Hayatınızın her döneminde sağlıklı olmak istersiniz. Ancak gebelik dönemi bir kadın için her şeyden daha da önemlidir. Çünkü dünyaya getireceği bebeğinin sağlıklı olmasını ve oldukça da sağlıklı büyümesini ister. Sizin içinde durum aynıysa ve gebeyseniz size muhteşem bir egzersiz yöntemimiz olacak. Gebeliğiniz boyunca hem kendinizi fazla yormadan hem de zihinsel ve bedensel olarak rahatlayabileceğiniz harika bir yöntem olan Yoga sizleri bekliyor. Yoga özellikle gebelik zamanı yapılabilecek en muhteşem bedensel aktivitelerdendir. Sizi fazla yormadan vücudunuzun dinç kalmasını sağlayacak ve daha da önemlisi bedenen olduğu gibi ruhsal açıdan da rahatlayacaksınız. Stresinizi atacak ve her daim dinç kalmayı ve tamamen bebeğinize odaklanmayı başaracaksınız.

Anne adaylarının iş ortamında yaşadığı yoğun stres ya da hamilelikle ilgili duyulan olumsuz haberler anne adayını ve doğrudan bebeği de etkiliyor.

24’üncü haftasında bebek annenin mutluluğunu ya da üzüntüsünü hissedebiliyor bu da bebeğin beyin fonksiyonlarını, bebeğin davranışlarını etkileyebiliyor. Bu yüzden hamilelik sürecini sakin geçirdiyseniz bebeğiniz doğduktan sonra daha sakin olmasına, başka bir çalışmaya göre de annenin hamilelikteki stresi çocuğun hiperaktif olmasına, duygusal problemler ve davranış bozuklukları göstermesine sebep oluyor.

Hamilelik sürecinde yaptığınız yoga, vücudunuzdaki fizyolojik dengeyi sağlıyor, rahat, mutlu, olumlu bakış açısı sağlıyor.

Yoganın rahatlatıcı tekniklerini bebeğiniz de hissediyor

16’ıncı haftasında bebek dış seslere tepki vermeye başlıyor, artık anneyi duyabiliyor. Müzikle, yogayla geçirilen hamilelik bebeğin doğduktan sonraki davranışlarını doğrudan etkiliyor. Bebek zihinsel anlamda da anneden besleniyor. Her anlamda sağlıklı ve mutlu olan anne, bebeğin de uyumlu ve huzurlu olmasını sağlıyor.

Hamilelikte spor yapmak hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için önem taşıyor.

Bebeğin ağırlığı gün geçtikte artacağından, annenin kas ve iskelet sisteminde değişiklikler meydana gelecektir. Hamilelikte ve öncesinde spor yapmış anne adaylarında ise güçlü kaslar, doğumun kolaylaşmasını sağlıyor.

Yoganın anne adayına olan etkisi nelerdir?

Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal, duygusal ve zihinsel değişiklikler, anne adayının depresyona girmesine hatta bebeğe öfke duymasına neden olabiliyor.

Hamilelere özel yoga teknikleriyle anneler daha rahat ve stresten uzak kalabiliyor.

Yoga sayesinde annelerin bebekleriyle olan iletişimi güçleniyor, bebeği daha iyi hissedebiliyor. Hamilelik döneminde yaşanan bulantı, baş dönmesi gibi durumlar yoga yapan kişilerde daha az görülüyor.

Yogayı doğru eğitmenlerle ve doğru tekniklerle yapmak, vücutta kalıcı hasara yol açmaması için çok önemli.

Hamileliğin ilk üç ayında eğer anne adayının öncesinde egzersiz geçmişi yok ise yeni bir egzersiz programına katılmasını tavsiye etmiyoruz.

Hamileliğin 3 ay sonrasında anne adayları tarafından başlanan ve düzenli olarak yapılan yoga, kas gücünü geliştiriyor ve sağlıklı bir omurga kazanmalarını sağlıyor.

Hamile yogası egzersizleriyle bedensel farkındalığı artırılıyor ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için anne adayları hazırlanıyor.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,