Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamilelik stresi nedir?

2347095-bebekfotograf8

Hamilelik stresi nedir? Hamilelik stresi ile nasıl başa çıkılır? Hamilelik stresi ve başa çıkmanın yolları burada.

Kadın yaşamında gebelik dönemi, değişik ve yeni rollere uyum gerektiren bir kriz dönemi olarak yorumlanır. Her kadın gebeliği farklı olarak yasar.

Gebelik karşısındaki tepkiler, bireyin anılarına, korkularına, sosyal ve ekonomik çevre koşullarına, isteklerine bağlı olarak değişir.

Gebeliği ve anneliği normal olarak algılayan kadınların adaptasyonu daha iyidir. Gebeliğe karşı olumsuz duygular taşıyan kadınlarda bas ağrısı, bulantı, duygusal gerilim gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Sosyo-Kültürel Öğeler, Gebelik Bunalımını Tetikliyor

Psikolojik anlamda huzurlu bir gebelik dönemi geçirilmesinde anne adayının yaşı, eğitim durumu, çalışıp çalışmadığı, sigara alkol kullanımı, ilk gebelik olup olmadığı önemli faktörlerdir.

Küçük yaşta, eğitim seviyesi düşük, çalışmayan, sigara ya da alkol kullanan ve ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarının depresyon ve kaygı bozukluklarına yakalanma riski daha fazladır.

Fizyolojisi hızla değişen anne adaylarının hamilelik döneminde kendini yaşlı ya da çirkin hissetmesi psikoloji alanında çalışan uzmanların sık karşılaştığı bir durumdur.

Bu vakalarda öncelikle annenin yaşı, eğitimi, çalışma durumu, evliliği (kaç yıllık evli olduğu),baba adayının sosyo-kültürel düzeyi ve hamileliğin planlımı yoksa istenmeyen bir gebelik mi olduğu sorgulanmalıdır. Saydığımız psiko-sosyal faktörler anne adayının hamilelikteki psikolojisini etkileyen en önemli faktörlerdir. İstenmeyen bir gebelik yaşayan genç yaştaki bir anne adayının hamilelik süresince kendisini güzel ya da iyi hissetmesi pek mümkün değildir.


Yorum Yazın