Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Hamileliği önlemek için ilaçlar

8

Hamileliği önlemek için neler yapılır? Hamileliği önlemek için ne gibi önlemler alınmalı? Hamileliği önlemek için hangi ilaçları nasıl kullanmalı?

Hamileliği önlemek için üretilen ilaçlara kontraseptif ilaçlar denir. Bunlardan en bilineni doğum kontrol haplarıdır. Bunun dışında aylık ve 3 aylık iğne şeklinde bilinen depo enjeksiyon formları vardır. Bunlar hormonal ilaçlardır bu nedenle asla doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Ancak doktor taradından sakıncası olmadığı belirtilen kadınlar tarafından kullanılabilirler. Bu yöntemleri bekar veya evli, çocuk sahibi olan veya olmayan çiftler kullanabilirler.

Hamileliği önlemek için diğer yöntemler:

İlaçlar dışında spiral, deri altına yerleştirilen implantlar, prezervatif (kondom), tüp bağlatma gibi gebeliği önleyici çeşitli yöntemler vardır. İlaçlar gibi bu yöntemleri de asla doktor muayenesi ve izni olmadan kullanmamak gerekir. Hastanın evli veya bekar olması, çocuk sayısı, varsa hastalıkları, yaşı gibi bir çok kriter hangi yöntemin uygun olduğu konusunda belirleyicidir.

Gebeliği önleyen bitkiler var mıdır?

Hastalarımız tarafından bir çok hastalık konusunda olduğu gibi hamileliği önlemek konusunda da bitkisel yöntemler (çaylar, kürler) var mıdır şeklinde sorular sık sorulmaktadır. Hamileliği önleyen bitkisel ilaç veya içecekler, yiyecekler kesinlikle yoktur, bu tür önerilerden kesinlikle kaçının. Bu tür arayışlara girmek veya denemek gebeliği önlemeyeceği gibi istemsiz gebeliklere sebep olacağı için sizi istenmeyen müdahalelerle karşı karşıya bırakabilir. (bkz: Bitkisel doğum kontrol hapları var mı?) Gebelikten korunmak ciddi bir konudur ve mutlaka uzman doktor denetiminde bilimsel metodlarla uygulanmalıdır.

Ertesi Gün (ertesi sabah) hapları gebeliği önler mi?

Ertesi gün hapları hamileliği önlemek için sürekli kullanılması gereken bir yöntem değildir, bu şekilde rutin doğum kontrol yöntemi şeklinde kullanılmamalıdır. Ancak diğer kullanılan bir korunma yöntemi başarısız olduğunda (örneğin prezervatif ilişki sırasında yırtıldığında) veya korunmadan ilişkiye girildiğinde ek önlem olarak ertesi gün hapı kullanılabilir.


Yorum Yazın