Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte Tuz Kullanımı

Gebelik ve Beslenme

Hamileliğiniz boyunca sıkıntı yaşamadan, huzurlu bir gebelik yaşamayı amaçlıyorsanız mutlaka tuza dikkat etmelisiniz. Gizli tansiyon ya da herhangi bir başka sağlık problemi yaşamak istemiyorsanız kesinlikle tuz oranına dikkat etmelisiniz.

Özellikle ellerde ve ayaklarda, fazla tuz tüketimine bağlı olarak şişmeler meydana gelebilir. Bunun için mutlaka dikkatli tüketmelisiniz.

Yıllar boyu anne adaylarına hekimler tarafından tuzsuz diyet önerilmiştir. Bunun altında yatan düşünce de preeklampsi gelişiminde vücutta tuz ve su tutulmasının birincil mekanizma olduğu, tuz alımı durdurulduğunda bu normal dışı durumun gelişmeyeceği varsayımıydı. Günümüzde bu uygulama artık kabul görmemektedir.

Gebelikte vücutta sıvı tutulması gebeliğin normal seyrinin bir parçasıdır ve bu sürecin kesintiye uğraması sakıncalıdır.

Preeklampside ani kilo alımı ve sıvı tutulması tuz alımıyla ilgili değildir. Bu yüzden anne adaylarının yemeklerine yeterince tuz katmalarında bir sakınca yoktur.

Preeklampsi gelişimini engellemek için önceleri anne adaylarına hekimler tarafından diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar neredeyse rutin olarak verilmekteydi. Ancak bu ilaçlar da sıvı ve elektrolit dengesini bozduklarından gelişmesi muhtemel problemleri önlemek bir yana, tümüyle normal seyreden bir gebelikte bile sıvı-elektrolit dengesizlikleri oluşmasına neden olabilirler.

Anne adaylarının gebelikte artmış iyot ihtiyacını karşılamak amacıyla iyotlu tuz kullanmaları önerilir.


Yorum Yazın

Etiketler:,