Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Hamile kadınlara genelde önerilen şeker tüketimini azaltıp taze meyve ve sebze tüketimini artırmalarıdır. Bu iyi bir fikir olmakla birlikte ne yenilmemesi gerektiği de önemlidir. Hamile iken yediğiniz şeyler bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemlidir. Aşağıda hamile iken tüketilmemesi gereken 7 yiyecek listesine bir göz atın.

Az pişmiş kırmızı et ve tavuk eti
Hamile iken sakınılması gereken en önemli gıda az pişmiş ettir. Az pişmiş etlerde bulunan bakteri bebeğinizin gelişmekte olan beyni için çok zarar vericidir. Etinizin iyice pişmesine dikkat edin. Az pişmiş yumurta ve deniz ürünleri de aynı tehlikeyi taşır ve tam olarak pişirilerek tüketilmesi gerekir.

Alkol
Alkol hamile iken kullanabileceğiniz en zararlı şeylerden biridir. Aldığınız miktara göre sizin veya bebeğinizin sağlığı için risklidir. Çok az miktar bile güvenli değildir ve bebeğinize ulaşırsa zarar verebilir. Tükettiğiniz tüm gıdaların içeriğini kontrol edip içinde alkol olmadığına emin olun.

Deniz ürünleri
Bazı deniz ürünleri güvenli olmakla birlikte içinde cıva taşıması muhtemel deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır. Kılıç balığı, köpek balığı ve uskumru türü derin deniz balıkları hamile kadınlar için tehlikelidir. Diğer deniz ürünleri güvenli bir şekilde saklanmış ve pişirilmiş olmak kaydı ile tüketilebilir.

Kafein
Kafeinin idrar söktürücü özelliği vardır dolayısıyla vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltır. Hamileliğiniz boyunca vücudunuz bolca sıvıya ihtiyaç duyacağı için bu durum çok tehlikelidir. Kafein kullanımını mümkün mertebe çok aza indirin. Tabii ki en ideali hiç tüketmemektir. Kafeinsiz kahvelerin bile içinde eser miktarda kafein vardır.

Şarküteri etleri
Şarküteri etlerinde listeria bakterisi vardır. Bu bakteri düşük riskini artırır. Eğer salam, sucuk gibi etleri tüketmek istiyorsanız ilk önce ısıtıp veya pişirip daha sonra tekrar buzdolabında muhafaza ettikten sonra tüketebilirsiniz.

Bitkisel çaylar
Bitkisel çayların hepsi olmamakla birlikte birçoğu hamile kadınlar için zararlıdır. Papatya çayı bunlardan bir tanesi.

Pastorize olmamış süt ve peynir
Taze inek sütünün içinde koli basili bakterisi vardır ve tüketilmesi sakıncalıdır. Yumuşak peynirlerin birçoğu da aynı şekilde tüketilmemesi gereken peynirlerdendir. Peynirin de sütün de pastorize olmuş olmasına dikkat edin. Bebeğinizi riske atmayın.

Tabii ki hamile kadın her zaman yediklerine dikkat etmelidir. Tüm meyve ve sebzeleri ılık hafif sabunlu suyla yıkayın. Kabuklu meyveleri mutlaka suda bekletin. Her yemeği tüketmeden önce iyice pişirin. Fast food tarzı hazır yiyeceklerden hem kendiniz hem de bebeğinizin sağlığı için uzak durun.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,