Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte tansiyon yükselmesi

2347099-bebekfotograf4

Gebelikte neden tansiyon yükselir? Gebelikte tansiyon yükseliği neden olur? hangi konulara dikkat etmek gerekir? Bazı kadınlar zaten gebelikten önce yüksek tansiyona sahiptirler, bazılarında ise bu durum gebelikle beraber başlayabilir. Bu yüzden gebelik boyunca tansiyonun düzenli olarak takibi çok önemlidir. Eğer yüksek kan basıncı gebeliğin ikinci yarısında olursa gestasyonel hipertansiyon olarak bilinir. Bu tip kan basıncı bebek doğduktan sonra kaybolur. Eğer gestasyonel hipertansiyon diğer bulgularla (idrarda protein kaybı yani proteinüri, ayaklarda şişlik yani ödem) beraber olursa preeklampsi denir.

Hafif preeklampsi de tansiyon 140/90 mmHg veya üzerinde seyreder. İdrarda protein atılımı hafif preeklampside az iken (günde 0.3 – 5 gram arasında), şiddetli preeklampside günde 5 gramdan fazla protein atılır. Şiddetli preeklampside tansiyon 160/110 mmHg’ nın üzerindedir. Buna idrarda fazla protein atılması (albuminüri), karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme, trombosit sayısında azalma, kalıcı baş ağrısı, görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde ağrı gibi bulgular da eklenebilir.

Gebelikte tansiyon yüksekliği plesentayı etkileyebilir ve bu durumda anne rahmine yeterli kan gitmemesi ile bebeğin beslenmesi bozulabilir.

Preeklampsi için risk faktörleri:

Aşağıdaki durumlar hamile bir bayanda preeklampsi görülme riskini arttırır.

– İlk gebelik

– Önceki gebelikte preeklampsi öyküsü

– Gebelikten önce hipertansiyon öyküsü

– Ailede preeklampsi öyküsü

– Kötü obstetrik öykü (daha önceki gebeliklerde anne karnında bebek ölümü, gelişme geriliği, dekolman v.b)

– 35 yaş üstünde olmak

– Çoğul gebelik (İkiz, üçüz) gebelik

– Tİp 1 Diyabet

– Böbrek hastalığı

– Şişmanlık

– Bağışıklık sistemi bozuklukları

– Trombofili (pıhtılaşma bozuklukları), Faktör-5 Leiden mutasyonu


Yorum Yazın