Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte Söylenen Yalanlar

Gebelikte Söylenen Yalanlar

Her anne baba kendine özel ve en güzel şey olan bebeği için oldukça heyecanlıdır. Çünkü hiç bilmediği bir duygu yaşayacaktır ve kendi kanından canından muhteşem bir şey gelecektir dünyaya. Allah’ın bir mucizesi olan hamilelik süresi boyunca aslında saklamak amaçlı söylenen pek çok yalan vardır. Bunlardan bazıları aslında bazı inanışlar için saklanır bazıları ise olması gerektiği için. Her hamile bayanın kendine özgü bir durumu söz konusudur. Bunun için yapılacak olan tek şey en özel ve en güzel döneminizde kendinizi böyle şeyler için yormamaktır. Kendinize ve bebeğinize dikkat etmek ve daha da önemlisi aklınızı kurcalayan şeylerden bir an önce kurtulmak olmalıdır.

1. yalan: “Kız ya da erkek olması fark etmez”

Elbette her kadın öncelikle bebeğinin sağlıklı olmasını ister. Ama kabul edelim ki, çoğunun bir cinsiyet tercihi vardır.

2. yalan: “Hamilelik harika”

Gebelik süreci zor, hatta bazen bir nebze korkutucu bile olabilir. Belki siz o süper şanslı, gelmiş geçmiş en rahat hamileliği yaşayan ender kadınlardan birisinizdir. Ancak çoğu anne adayı “harika hamilelik” dönemi hakkında yalan söyler.

3. yalan: “Ay hediyene bayıldım”

Tamam, peki, düşünmüş olması yeterli denilebilir. Ama gerçekçi olalım, çok korkunç bebek giysileri ve aksesuarları da satılıyor.

4. yalan: “Sigarayı bıraktım”

Sigaranın zararları, hele ki doğmamış çocuk üzerine, hepimizin malumu. Ne var ki bu illetten kurtulmak hayli zor olduğundan, çoğu hamile kadın “bıraktım” diyerek eleştirileri savuşturacaktır. Oysa ABD’de bir araştırma, bunların beşte birinin gebelik süresince gizlice içmeye devam ettiğine işaret ediyor. Aman diyelim, onlardan biri olmayın.

5. yalan: “İsmine henüz karar vermedik”

Kuyruklu yalan. Doğuma dört hafta kalmış ve bebeğin adının ne olacağına dair fikrin olmayabilir mi?! Paylaşmak istemiyorsun sadece.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,