Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte nefes darlığı

Gebelik Belirtileri Nelerdir

Gebelik döneminde neden nefes daralır? Gebelikte nefes darlığı nasıl olur? Gebelikte nefes darlığına nasıl çözüm bulabilirisniz?

Özellikle ülkemiz insanının burun yapısının kemikli olması ve insanların bir çoğunda alerjik hastalıkların sık olması nedeniyle burun tıkanıklığı şikayeti en sık rastladığımız şikayetlerden birisidir. Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin asıl şikayeti, ağızdan nefes almaktır. Bunun sonucu olarak damak ve yutkunma bölgeleri devamlı kuru olduğundan, bu kişilerin grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları daha ağır geçer ve uzun sürer. Ayrıca, beraberinde gece nefes alınamıyormuş hissi, öksürük ve uyku bozukluklarına yol açabilir.

Mukoza şişmesi ve beraberinde sinüs boşluklarının havalanmasında azalmaya bağlı olarak, baş ağrısı da gelişebilir. Hamilelik döneminde kan volümü artması ve dokulardaki ödemlerden dolayı hamilelerin yaklaşık üçte birinde alerji veya bilinen nezle-grip gibi hastalıklar olmadığı halde, burun tıkanıklığı görülebilir. Uzun süren burun tıkanıklığı hastalarında, bu problem çözülmediği takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kısaca burun tıkanıklığı, hastanın hayat kalitesini ciddi şekilde bozar ve zamanında müdahale edilmediği takdirde ileri sağlık problemlerine sebep olur.


Yorum Yazın