Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte nasıl beslenmelisiniz?

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Bebeğiniz için sağlıklı beslenmeniz her şeyden önemli olanıdır. Çünkü sağlıklı bir gebelik aşamasının ardından siz ne yediyseniz bebeğinizde aynısı ile beslenmiş olacak.

İleride herhangi bir pişmanlık yaşamamak için kesinlikle olabildiğince sağlıklı beslenmeyi tercih etmelisiniz.

Unutmayın beslenme kaliteniz çok önemli. Alacağınız kilo miktarı değil. Hangi yiyecekleri ne kadar yediğiniz çok önemlidir.

Protein, kalsiyum, demir ve diğer vitaminleri bol tüketmeyi tercih ettim. Öğle sebze yediysem akşam muhakkak et yedim. Karbonhidratı mümkün olduğunca az tükettim. Tahıllı ekmek tercih ettim, hala da öyle tercih ederim. Çok istemesem de tatlı tüketimimi frenledim, evet canım çok istedi ama faydası olmayacağını düşünerek kendimi ikna ettim. Tabi ki arada kendimi şımarttım.

En önemlisi bol su içtim. Unutmayın, bebeğiniz su içinde yaşıyor ve sizden besleniyor. Dolayı ile içeceğiniz su miktarı ve kalite beslenme onun için hayati bir mesele.

Hamile iken özellikle yememiz gereken besin grupları; tahıllar, sebze, mevye, süt ve süt ürünleri, et ve baklagiller. Bu gruplardan oluşan dengeli bir beslenme düzeni almanız gereken protein, kalsiyum, demir ve ihtiyacınız olan vitaminleri karşılar. Ayrıca beslenme düzeninize demir, folik asit, magnezyum ve diğer mineralleri de eklediniz mi sağlıklı bir bebek ve anne prensiplerini izlemiş olursunuz.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,