Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte inme

Hamilelikte Diyet Yapılır mı

İnme nedir? Gebelikte meydana gelirse neler olur? İnme yani stroke (halk arasındaki tabiriyle felç, beyin felci) beyin damarlarında meydana gelen tıkanma veya ani oluşan kanama nedeniyle vücudun bir kısmında felç meydana gelmesidir.  Serebrovasküler olay veya serabrovasküler hastalık (SVO) olarak da adlandırılır.  Beyin damarlarında oluşan tıkanma veya vücudun başka bölgesinden (kalpten) beyine pıhtı atması, beyin içerisine ani kanama olması gibi nedenlerle inme oluşabilir. Beyin damarında tıkanma nedeniyle meydana gelen inmeye iskemik inme denir, beyin kanaması nedeniyle meydana gelen inmeye hemorajik inme denir.  İnmeye sebep olan  ana mekanizma beyinde bir bölgenin beslenmesinin bozulmasıdır. Acilen tedavi edilmesi gereken acil bir durumdur.

Geçici olarak gelişen inme durumlarına transiyent iskemik atak (TİA) denir, burada geçici ve kısa bir ani inme durumu oluşur. TİA’da belirtiler kısa sürer ve kendiliğinden düzelir genellikle.

İnme (serebrovasküler olay) durumunda genellikle vücudun bir tarafında aniden güçsüzlük, kolda-bacakta uyuşukluk,  şiddetli baş ağrısı, ani görme bozukluğu, konuşamama, konuşulanları anlayamama gibi belirtiler olur. İnme durumunda bazen koma eşlik etse de herzaman görülmez.

Gebelerde veya gebe olmayanlarda inme riskini arttıran faktörler:

– Sigara

– Alkol

– Kokain

– Yüksek tansiyon

– Kalp kapak hastalıkları

– Myokard enfarktüsü geçirmiş olmak

– Endokardit

– Atrial fibrilasyon

– Trombofili

– Diyabet

– Hiperkolesterolemi

– Obezite, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı

– Gebelik


Yorum Yazın