Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte İlk Üç Ayda Dikkat Edilmesi Gerekenler

3

Gebelikte İlk Üç Ay oldukça önemlidir. Oldukça dikkatli olunması ve bebeğiniz için her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınızı tehlikeye atmamalı ve her geçen gün daha da sağlıklı bir bebeğin gelişimini bizzat izlemek için elinizden gelenleri yapmalısınız. Sizin için araştırdık ve acaba Gebelikte İlk Üç Ayında ne gibi tehlikeler olabilir, neler yaşanabilir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Gebeliğin en riskli dönemi ilk 3 aylık dönemdir. Bu dönemde yapılan basit hatalar düşük ve sakat doğum gibi önemli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Plansız oluşan bir gebelikte ilk hafta zaten asla anlaşılamaz. Bu nedenle önemli olan ilk günler değil ilk 3 aylık sürecin kendisidir.

Gebelikte İlaç Kullanılmalımıdır

Gebelikte bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli konu ilaç kullanımıdır. Gebelikte ilaç kullanımı sadece ve sadece doktor kontrolünde gerçekleştirilmeli ve vitamin kullanımı da dahil olmak üzere hiçbir ilaç doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Doğuştan katarakt ve sakat doğumlar başta olmak üzere bazı doğuştan gelen olumsuzlukların ilk nedeni gebelik döneminde kullanılan yanlış ve ağır ilaçlardır. Özellikle de ağır antibiyotikler gebelik döneminde bebeğin organ gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Gebelikte Sigara ve Alkol Bırakılmalıdır

Bunun yanı sıra anne adayları plansız bir şekilde hamile kalmışlarsa gebe olduklarını öğrendikleri anda planlı bir gebelik için çalışıyorlar ise en az 3 ay önceden sigara ve içki tüketimini mutlak suretle bırakmalıdırlar. Gebelikte sigara içmek bebeğin zararlı birçok maddeye maruz kalmasına neden olurken alkol tüketimi ise düşük, erken doğum, düşük kilolu doğum ve zeka geriliğine varan çok önemli yan etkilerin oluşmasına neden olmaktadır


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,