Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte enfeksiyon riski

2347091-bebekfotograf12

Gebelik süresi boyunca kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı seçimlerde bulunmalısınız. Bunun için almanız gereken önlemler vardır. işte detayları…

Toksoplazma enfeksiyonu, Toxoplasma Gondii adı verilen parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerininin pişirilmeden ya da az pişmiş yenmesiyle insana geçebilir. Paraziti taşıyan evcil kedilerin dışkılarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluşturur.

Gebelik esnasında anne adayının toksoplazma enfeksiyonunu plasenta yoluyla bebeğine geçirmesi enfeksiyon oluşması için diğer bir yoldur ve bu sayfanın konusunu oluşturmaktadır.

Yukarıdaki bulaşma yollarının yaygınlığı nedeniyle toksoplazma nispeten sık olarak geçirilen bir enfeksiyondur. Belirti vermemesi ya da diğer hastalıklarla karışan belirtiler vermesi nedeniyle toplumdaki sıklığı net olarak bilinmemektedir. Ancak doğurganlık çağında bulunan kadınların ülkemizde az bir yüzdesinin enfeksiyonu daha önce geçirdiği tahmin edilmektedir. Özellikle evinde kedi besleyenler arasında bu oran daha yüksek olabilir. Yaş ilerledikçe parazitle herhangi bir şekilde karşılaşma olasılığı arttığından enfeksiyonu geçirmiş olma olasılığı da artar.

Daha önce enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının gebelikte enfeksiyonu geçirme olasılığı yaklaşık %1’dir. Daha önceden enfeksiyonu geçirenlerin ise enfeksiyona bağışık oldukları kabul edilir.

Toksoplazma enfeksiyonu, tam bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur ve bir insanın bu enfeksiyonu yanlızca bir kez geçirdiği ve hamilelikte bağışıklık testlerinde bu hastalığı geçirdiği saptanan anne adaylarının toksoplazma geçirme olasılığı olmadığı kabul edilir.


Yorum Yazın