Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte Cinsellik

Gebelikte Cinsellik

Hem erkekler hem de bayanlar için oldukça sık konuşulan ve tartışılan bir konu olan Gebelikte Cinsellik aslında bu kadar sıkıntı yaratılması gerekmeyen ve doktorunuzun yönlendirmeleri ile her daim çözüme kavuşabilecek bir konudur.

Eğer riskli bir gebeliğiniz yoksa cinsel hayatınıza ortalama ne kadar devam edebilirsiniz? Doktorunuz yasaklamadığı sürece cinsel hayatınıza devam etmeniz mümkün. Yeter ki siz rahat olun ve eşinizi de siz rahatlatın. Kadınlar kadar erkeklerinde çekingen olduğu bu dönemde aslında çiftlerin birbirlerine olan saygısı ve nezaketi önelidir. Kendini rahat hissetmeyen bir anne adayı ile cinsel ilişki sıkıntılı olurken kendini rahat hissetmeyen bir baba adayı da eşini rahat hissettirmeye çalışmalıdır. Birbirlerini germeden oldukça doğal olan cinsel hayatlarına tabi ki devam edebilirler. Fakat bazı riskli durumlarda ise cinsel ilişki sınırlanmalıdır. Mesela;

Önceki gebeliklerinde

 Tekrarlayan düşük, erken doğum, serviks yetmezliği ve buna bağlı erken doğum ya da düşük öyküsü olan.
Mevcut gebeliğinde

Düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, erken membran rüptürü, vajinal kanama, genital bölgede enfeksiyon gibi normaldışı durumları olan anne adaylarının bu normaldışı durum ortadan tümüyle kalkana kadar cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir. İlişkinin yasak olduğu süre doktor tarafından belirlenir.
Bebeklerinde ağır gelişme geriliği ya da başka nedenlerle fetal distres gelişme riski yüksek olan anne adaylarının da doktorlarının belirlediği bir dönemden itibaren cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir.
Bu risk faktörlerini taşımayan anne adaylarında cinsel ilişki anne adayının kendini rahatsız hissetmemesi koşuluyla tüm gebelik boyunca devam edebilir.
Baba adayında cinsel yolla bulaşan hastalık saptandığında ise enfeksiyon tedavi edilmeli ve doktor önerisine göre hareket edilmelidir.
Vajinal kanama İster ilişki sonrasında olsun, ister ilişkiden bağımsız bir zamanda meydana gelsin ve miktarı ne olursa olsun gebelikte kanama hemen doktor değerlendirmesi gerektiren bir durumdur.
Gebelikteki tüm kanamalarda normaldışı durumun etkileri tümüyle silinene kadar cinsel ilişkiden ve orgazmdan kaçınmak gerekir. Yeniden güvenli bir şekilde cinsel ilişkiye başlayabilme konusunda doktorunuzun vereceği karara uymalısınız.
Birinci trimesterde oluşan kanamaların en sık nedeni düşük tehdidi ya da düşüktür.
Düşük tehdidi durumlarında süresi doktorunuz tarafından belirlenmek üzere cinsel ilişki doktor tarafından yasaklanır.
Placenta previa (plasentanın doğum kanalını tıkaması) durumunda ilişkinin mekanik etkisi ya da orgazmın uterusu kasıcı etkisi kanamaya neden olabilir. Bu nedenle placenta previa saptandığı andan itibaren genellikle cinsel ilişki yasaklanır. Bazı durumlarda başta previa tanısı konan anne adaylarında gebeliğin ilerlemesiyle plasenta doğum kanalı girişinden uzaklaşarak yukarıya göç edebilir. Bu durumlarda placenta previa tanısı ortadan kalktığından ilişki tekrar serbest bırakılır.
Erken Doğum Tehdidi Orgazm olsa da olmasa da özellikle gebeliğin sonuna doğru cinsel ilişki esnasında uterusta anne adayı tarafından hissedilebilen kasılmalar olmaktadır. Bu kasılmalar daha önce doğum yapmış anne adayları tarafından daha kolaylıkla hissedilirler. Ancak bu kasılmalar erken doğumu başlatacak nitelik ve şiddete sahip değildirler. Bu yüzden normal gebelikte cinsel ilişkinin erken doğuma yolaçmadığı kabuledilir. Ancak erken doğum eylemi nedeniyle tedavi gören ve/veya erken doğum yapma açından yüksek risk faktörü olan anne adaylarının doktorlarının belirlediği gebelik haftaları arasında cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekir.
Yoğun meme başı uyarısı da kasılmaları başlatabilen bir etken olduğundan cinsel ilişki esnasında meme başı uyarısında şiddetli kasılmalar hisseden ve/veya erken doğum yapma riski yüksek olan anne adaylarının da bu eylemden kaçınmaları gerekir.
Erken Membran Rüptürü (EMR), genellikle enfeksiyon temelinde gelişen bir durumdur. Dahası enfeksiyona bağlı gelişen EMR sonrası fetus ve amnios sıvısı vajinadan gelen tüm bakteri ve diğer enfeksiyon etkenleri karşısında korumasız hale gelir. Bu yüzden EMR gelişen anne adaylarının doktorlarının önerdiği şekilde aktif cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekir.


  1. (1) Yorum “Gebelikte Cinsellik”

  2. Jack Diyor ki :

    Herkes kendi ihtiyacına gf6re şarkıdan bir kuple almış Ben de sabah sabah erken kaldıramadığım ev halkı ie7in başvurdum bu şarkıya seisni sonuna kadar ae7tım, dinletttim şarkıda gfczel, e bayram da hani kızamadılar bana Dfcnkfc yazınızdan sonra anneleri fczmeme kısmı tam kapak olmuş ::)


    14 Mart 2015 saat 04:26.

Yorum Yazın

Etiketler:, ,