Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte Çay ve Kahve Tüketimi

135683-uyuyan-melekler---20

 

Hamile kalmadan önce kahve ve çay çok fazla tüketen insanlar, bunu devam ettirse de fazla olan her şeyin ne kadar zararlı olabileceğini biliyoruz. Hem sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmadan lütfen yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat edin. Artık ne yiyip ne yememe konusunda her detay internette bilgilendirme amaçlı olarak sizlere sunulmaktadır.

Kahve içme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Günde bir fincan ya da maksimum iki fincan kahvenin olumsuz bir etkisi olmamasına karşın daha fazla miktarlarda vücuda giren kafein, dolaşım sisteminizin olumsuz etkilenmesine ve uykusuz kalmanıza neden olabilir. Dahası, yüksek miktarlarda kafeinin (günde 10 fincan ya da daha fazla) düşük, erken doğum ya da bebekte gelişme geriliği yaptığına dair bazı çalışmalar bulunmaktadır. Kafein içeren diğer sıvılar (kolalar, çeşitli çaylar) için de aynı öneriler geçerlidir.

Çay konusunda ise kahve konusunda söylenenlerden biraz daha fazla şeyler söylemek gerekir. Çay, kafein dışında teofilin denen bir madde ve niteliği tam olarak belirlenmemiş bazı maddeler içerir. Aşırı miktarlarda (günde 10 fincandan fazla) tüketildiğinde içerdiği kafeinin yaptığı olumsuz etkilere ek olarak, besinlerle alınan demirin emilimini de azalttığı bilinen bir içecektir.  Bu yüzden gebelikte çay tüketiminin de günde iki fincan ile kısıtlanması gerektiğine inanmaktayız.


  1. (1) Yorum “Gebelikte Çay ve Kahve Tüketimi”

  2. ela Diyor ki :

    merhaba ben 6 aylık evliyim eşimle adet dönemimden 1 hafta önce ilişkiye girdik ve eşim içime boşaldı. benm adet dönemim 3 veya 4 gün sürüyor. 3.cü gün kanamam durmuştu ve tekrar ilişkiye girdik eşim tekrar içime boşaldı. yaklaşık 1 buçuk haftadır miğdem bulanıyor gözlerim kararıyor ve baygınlık geçirdiqimde oluyor.daha öncelerdede aynı şekilde olmuştu fakat hamile deqildim bu defa test yapmadım tekrar hayal kırıklıqına uğramak istemiyorum . fakat gebelik hesaplarına göre de şu anki tarih itibariyle 4 günlük hamile olmam gerekiyor. kafam çok karışık bana yardımcı olabilir misiniz? sizce hamile miyim


    30 Nisan 2014 saat 04:07.

Yorum Yazın

Etiketler:,