Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte Bilinçaltı Korkular

İkinci Hamileliğe Hazır mısınız

Gebelik süresi boyunca korkular yaşamanız olasıdır. Peki bu korkuları nasıl atlatacaksınız?

İnançlarımızın bilimsel kanıtlara dayanması gerekmez. Bize o şekilde söylenmiştir. Bilinçaltımıza yerleşmiştir ve biz de o şekilde davranırız. Çoğu kez bunu sorgulamayız. Çocukluktan itibaren bize bazı şeylere sadece inanmamız öğütlenir.

Düşündüğünüzde gerçeklik payının düşük olduğuna kanaat getirseniz bile, o inanca aykırı hareket edemezsiniz. Ettiğinizde başınıza bir şey gelebileceğinden dahi endişelenirsiniz. Pek çok kişinin bununla bağlantılı olarak, anlamlandıramayıp düşünmeden uyguladığı davranışları mevcuttur(Sağ adımla işe başlamak, bir şeyi ters katladığında işlerin ters gideceğine inanmak, nazar boncukları takmak, …vb).

Tüm bunlar yüzyıllardır, bize yapılan ve bizimde çocuklarımıza kültürler yoluyla aktardığımız bir programlamadır. Bu programlama bizim bilincimizi aksine betonlaşarak hayatımızı etkilemeye devam eder.

Bu programlamayı değiştirmek ve hayatınızı kendiniz kontrol etmeye başlamak isterseniz, öncelikle hangi inançlara sahip olduğunuzu ve sizi ne şekilde olumsuz etkilediğini fark etmeniz gerekmektedir.

Hamilelik döneminde de, bebek sahibi olacak kişinin bu yeni duruma adapte olurken etrafından duyduğu şeyler onun için önem taşır. Ve etrafta bu olumsuz kodlamalar, hem doğacak bebeğiniz hem de hamileliğinizle ilgili bol miktarda vardır.


Yorum Yazın