Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 9. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_9.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 9. Hafta Bebeğiniz Artık Bir Mandalina Büyüklüğünde !

Bebeğiniz
Bebeğiniz yaklaşık olarak 2.5 cm. uzunluğunda. 28 gramdan daha az ama organları ve vücut uzuvlarının çoğu oluşmuş durumda. Şimdiden itibaren bebeğinizin kafası, kolları, bacakları ve gövdesi oluştu. Rahminizin içini görebilseydiniz minyatür bir insan görürdünüz. Yüzü gitgide daha belirgin hale geliyor, burun delikleri ağzı ve burnu görülüyor, gözleri de oluşmakta ama 27 haftaya kadar açılmayacak. Küçük kasları oluşmaya başlıyor ama hala akn pompalamaya hazır olmayabilir. Aynı zamanda kol ve bacak hareketleri hız kazandı. Hala karnınızda bir şeyler hissetmeniz için erken ama gelecek kontrolünüzle birlikte birşeyler duymaya başlayabilirsiniz.

Annedeki Değişiklikler
Kabul edinki bu yorgunluklar çok farklı.Bebeğiniz için vücudunuz plesantayı oluşturmak için çok fazla çalışıyor. Aynı zamanda metabolizma ve hormon seviyeniz sürekli dalgalanıyor bu da kan şekeri ve kan basıncınızın düşmesine neden oluyor. Bunların hepsi gebelik yorgunluğuna neden oluyor. Önümüzdeki haftalarda plesantanın tamamlanmasıyla birlikte rahatlayacaksınız. Beliniz biraz kalınlaşsa da hala hamileliğiniz gözükmüyora ama kesinlikle hamileliğinizi hissediyorsunuz. Sadece sabah bulantısı ya da diğer fiziksel belirtiler değil, ayrıca çok duygusal hissedebilirsiniz.

Ruh halinde değişim yaşamanız çok normal. Ayrıca anne olacak olmanız sizi korkutuyor olabilir. Biraz gevşemeye çalışın. Pek çok kadın 6-10. hafta arası değişik ruh haline girer. Bu ikinci üç aylık dönemde azalır ve hamileliğin sonunda yeniden görülür.

Rahminiz hala büyüyor greyfurttan ziyade bir kavun formatında. Eskiye oranla uyuşuk ve şişmiş hissedebilirsiniz. Kilo almış gibi de hissedebilirsinz ama bu daha çok sudur. Hamileliğiniz boyunca her gün tartılmayın çünkü kilonuda 500gr-2 kg arası bir dalgalanma olacaktır. Bunu bilmek kilo aldığınız konusunda ki sıkıntıları ortadan kaldırır. Hamileliğinz sırasında ki gerçek kilonuzu uyandıktan hemen sonra, tuvaletinizi yaptıktan sonra öllçmelisiniz. Aldığınız kiloların hepsi yağ olarak kalmayacak. Doğuma kadar bebeğiniz yaklaşık 3 kg olacak, rahminiz de 1 kg büyüyecek. Doğumla beraber gelen sıvılar,plesanta 1 kg eder,göğüsleriniz de aynı şekilde 1 kg büyüyebilir. Hamileliğinizin sonuna kadar yaklaşık 8-15 kilo arası alacaksınız.

Bu Haftanın Belirgin Şikayetleri

-Mide ekşimesi
-Baş ağrısı
-Ağlama ve sinirlilik hissi
-Yorgunluk uyku basması
-Kabızlık( her sabah 2 adet kayısı kurusu ılık su bağırsaklarınızı hareketlendirir)
-Mide bulantıları


 1. 4 Yorum “Gebelikte 9. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. nurcan Diyor ki :

  Ben de dokuz haftalık hamileyim belirtilerin tümü nü yaşıyorum birde yüksek tansiyon sorunum var ne yapmalıyım


  05 Mayıs 2014 saat 23:56.

 3. özlem Diyor ki :

  9. haftada ikiz bebeklere hamileyim yukarıda bebeğimin bu haftada 1 mandalina büyüklüğünde olduğu söyleniyor her birimi mandalina büyüklüğünde yoksa ikisinin toplam büyüklüğümü mandalina kadar


  12 Haziran 2014 saat 13:23.

 4. aslı Diyor ki :

  iki mandalina etti 1 kavun yani demekki ikisi toplam bir kavun büyüklünde özlem hanımcım. allah sağlıklı kucağınıza almayı nasip etsin. bende 9 haftalık hamileyim ve en cok sinirlilik ve ağlama belirtileri var. kocam bana a dese bile ağlamaya başlıyorum.


  10 Ekim 2014 saat 18:43.

 5. görümce Diyor ki :

  aslıcım Allah analı babalı büyütsün, 2 mandalina 1 kavun değildir, 2 mandalina 2 mandalinadır, Allah çocuğunun zekasını çok eylesin inşallah :)
  aminnnn


  10 Ekim 2014 saat 18:46.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,