Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 7. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_7.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 7.Hafta Bebeğinizin Beyni Hızla Gelişiyor!

Bebeğinizin baş ve popo arasındaki mesafesi yaklaşık olarak 9-12 mm ,yada küçük bir fasulye tanesi kadar diyebiliriz.Siz farketmiyorsunuz ama hızla gelişim çalışmaları içeride büyük bir telaşla sürüyor.

Bu haftanın büyük haberi, minik bebeğinizin gelişen kol ve bacaklarında el ve ayaklarının ortaya çıkmasıdır. Yalnız bunlar sizin tutmak ve gıdıklamak için hayalini kurduğunuz küçük tombul el ve ayaklar değil, şu an için bir yüz geçe benzeyen organlardır. Bebeğiniz teknik olarak hala bir embriyodur ve kuyruk kemiğine bağlı bir eklenti gibi gözüken küçük bir kuyruğu vardır. Bu kuyruk 5 hafta içinde yok olur ve bu rahminizde küçülen tek şeydir.

Annedeki Değişiklikler

Artık anne de vücudunda değişiklikler hissetmektedir. Sabah yorgunluğu ve aşerme gibi erken gebelik bulguları belirginleşmiştir. Memelerde dolgunluk ve gerginlik artar. Kabızlık ve hazımsızlık beraberinde karında gerginlik olabilir. Bu arada rahim ağzında da değişiklikler olmaktadır. Sümüksü bir akıntı (mukus plağı) rahim ağzını kapatarak rahim içini korumaya alır.

Bu dönemde çevrenin etkisi ile aşırı yemek yememeye çalışın. Sadece 300 kalori fazla yemeniz yeterlidir. Gebelikteki tüm beslenme desteği anne içindir. Bebek anneden tüm ihtiyacı olan maddelerden ihtiyacı kadarını alır. Bu haftalarda gebelik henüz çok küçüktür ve annede bebeğin ihtiyacı olan her şey yeterince vardır. Annenin aşırı beslenmesi hiçbir şekilde bebeğe yaramayacaktır. Bu nedenle normal yeme düzeninde ani değişiklikler yapmak için henüz erkendir. Sadece dengeli beslenmeye, az az sık sık yemeye çalışmalısınız. Bulantı ve kusması olanlar asla kendini zorlamamalıdır. Daha çok midenin rahat ettiği şekilde beslenmelidirler.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,