Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 6. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_6.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 6.Hafta Hızla Organları Şekil Alıyor !

Bu haftanın en büyük gelişimi; bebeğinizin öpmeye doyamayacağınız gözleri, kulakları ve burnu oluşmaya başlar. Eğer rahminizi görebilirseniz, bebeğinizin büyük kafasının, siyah küçük noktacıklar halinde gözüken gözlerinin ve burun deliklerinin oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz. Oluşmaya başlayan kulakları kafasının iki yanında çukur halinde, kolları ve bacakları ise, çıkıntı gibidir. Kalp atışları dakikada 100 ile 160 arasındadır ki bu da sizin atışınızın yaklaşık 2 katı kadardır. Tüm vücudunda kan akışı da başlar. Bağırsakları gelişir ve ciğerleri oluşturacak doku filizleri ortaya çıkmaya başlar. Beyni, kasları ve kemikleri gibi, hipofiz bezi de oluşmaya başlar.Şu anda bebeğinizin boyu çeyrek inç boyunda yani bir mercimek tanesi kadardır.

Not:Bu bilgiler, bebeğinizin gelişimi hakkında size genel bir fikir vermesi amacıyla verilmiştir.

Vücudunuz dışarıdan değişmiyor olabilir ama içeride çok şey oluyor. Bir tanesi gebelik hormonları, pelvik bölgenize kan akışını artırıyor ve böbrekleriniz atık boşaltımında daha etikili ve hızlanıyor. Bununla birlikte büyüyen rahminiz idrar kesenize baskı yapıyor ve böylelikle tuvalete gidiş sayınız artıyor.

Eğer bu ilk hamileliğiniz değilse altıncı haftada beliniz kalınlaşmaya başlar. Rahminizin boyutu da değişmeye başlar. Hamileliğin ilk haftalarında kanama görülebilir de görülmeyebilir de. Kanama durumunda genelde endişelenecek bir şey yoktur ama yinede düşük riskine karşın doktorunuzu durumdan haberdar etmekte fayda var.

6. haftada rahminiz yaklaşık erik boyutundadır ve göğüsleriniz hassastır. Hamileliğin bu noktasında göğüs uçları koyulaşmaya başlar. Bunun nedeni kesin olarak bilinmemektedir ama bu koyuluğun doğumdan sonra bebeğin beslenme kaynağını bulmasını kolaylaştırdığına inanılır.

Bu haftada hamileliğiniz henüz gözükmemektedir ama vücudunuzda ki değişimi hissedebilirsiniz. Pantalonlarınız karın bölgesinde rahatsızlık yaratabilir. Yine de hamile kıyafetleri giymek için henüz vaktiniz var. Normal kıyafetler giyme sürenizi uzatmak için normal bedeninizin bir iki beden üstünde olan kıyafetlerden alabilirdiniz. Göbek kemerleri de bir çözümdür. Bu kemerlerle beraber beliniz kalınlaşsa bile hamilelik öncesi kıyafetlerinizi giymeye devam edebilirsiniz.

Şimdiye kadar zaten bazı hamilelik belirtilerini farketmişsinizdir. Hassas göğüsler, sabah bulantıları, sık idrara çıkma, baş ağrısı, ruh hali değişimleri ve sinirlilik gibi. 6. haftada ki hamilelik belirtileri hafif ve katlanılabilinrdir.

Haftanın Şikayet Belirtileri
-Sık Sık İdrara Çıkma
-Hassas Acıyan göğüsler
-Aşırı Yorgunluk hisleri
-Hazımsızlıkla Mide Yanması
-Değişen Hormanlardan Ötürü Ruhsal Değişimler
-Uykuya Düşkünlük
-Kokuya Aşırı Hassasiyet
-Sabah Bulantılarıyla Kusmalar


 1. 13 Yorum “Gebelikte 6. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. aysun Diyor ki :

  Ben 6 haftalik hamileyim ama doktorum rahimimi ve bebegi gormedigini soyledi.


  03 Mart 2014 saat 10:27.

 3. aysun Diyor ki :

  Acaba dış gebelik olabilirmi .Rahim gozukmemesi normalmi


  03 Mart 2014 saat 10:28.

 4. ceylan Diyor ki :

  goguselrim aciyor fakat koyulasma yok migdemde yanma da var sabahlari kusuyorum tahminime gore 6 haftalik hamileyim acaba hamilemiyim ? Simdiden tesekurler…..


  16 Mart 2014 saat 15:24.

 5. neslihan Diyor ki :

  merhaba ben 6 haftalık hamileyim mide bulantısı var ama kusma yok sadece kasık ve bel ağrısı yaşamaktayım bu ağrılar ne kadar daha devam edicektir birde ansızın belime ve kasıklarıma ansızın iğne saplantısı oluyor bu normalmidir acaba


  18 Mart 2014 saat 12:28.

 6. admin Diyor ki :

  çokçok normal doktorunuz bir uyarıda bulunmadıysa herşeyiniz gayet normal onlar rahime yerleşme sancıları hayırlı doğumlar diliyoruz :)


  26 Mart 2014 saat 20:35.

 7. admin Diyor ki :

  hemen bir doktora başvurun :))


  26 Mart 2014 saat 20:37.

 8. aysun Diyor ki :

  sabah bel agrisi var mide yanmasi var mide bilantilri olmauyor 5 hafta 6 gunlk hamileyim


  19 Nisan 2014 saat 11:38.

 9. aysun Diyor ki :

  normalmi bunlarr yemk kousunu seviyroum


  19 Nisan 2014 saat 11:39.

 10. admin Diyor ki :

  olur olur çok normal güzel hamilelik belirtileri :)


  28 Nisan 2014 saat 14:25.

 11. Betül Diyor ki :

  Merhaba bende 6 haftalık hamileyim kasıklarımda sancılar oluyor iğne batıyor gibi oluyor. Mide bulantı zamanlarım değişiyor sabah aç karnına olduğu gibi akşamları tok karnına da olabiliyor bunlar normal mi ??


  07 Mayıs 2014 saat 12:28.

 12. zeynep Diyor ki :

  Mrb ben 18 gun geciktim evde yapilan testlerden yaptim ilk silik cikti sonraki testte tek cizgi cikti kan testi yaptirdim hcg 0.100 bi hafta sonra tekrar yaptirdim 0.20 nedir bu? Ve kasik bolgemde dolgunluk var 9 gun kadarda 2 3 damlalik koyu kahve lekelenmem oldu kasik agrim bel agrim oldu ve surekli lavabo ve aclik hissediyorum nolur nedir bu ?


  08 Mayıs 2014 saat 03:39.

 13. Hilal Diyor ki :

  Karnımın sol tarafında bi ağrı var sanki kalp varmış gibi atıyo bi sıcaklıkta var idrar yolu enfeksiyonu çoktu 6 haftalık gebeyim bi sorun mu var


  09 Haziran 2014 saat 23:01.

 14. hülya Diyor ki :

  6,5haftalik ama bacaklarimin al kisimlari cok agriyor normal mi sizce


  24 Mart 2015 saat 09:54.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,