Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 40. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_40.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 40. hafta Tebrikler Bebeğiniz Geliyor!

Bebeğiniz
Bebeğinizin ne büyüklükte olacağını kesin söylemek zordur, fakat ortalama yeni doğan kiloları, 3100 gr.ın biraz üzeridir ve boy ise yaklaşık 51 cm.dir. Bebeğinizin vücudunun en büyük kısmı kafasıdır, fakat halen yumuşak olan kafatası, doğum kanalından geçerken sıkışması için gerekli esnekliği ona sağlayacaktır. Bebeğiniz, her geçen gün büyümeye devam edecektir; tırnakları ve saçları da uzamaya devam edecektir. Pek çok ebeveyn, yeni doğan bebeklerinin tırnaklarının en başından beri ne kadar uzun ve keskin olduğuna şaşırmaktadır. Tırnaklarını hemen kesmek (bir hemşireden yardım isteyin), bebeğinizin yüzünü çizmesine engel olabilir.

Annedeki Değişiklikler
Vücudunuz doğumun ne zaman olacağını nasıl biliyor? Doğrusunu söylemek gerekirse hamileliklerin yarısı 40 haftayı geçer, ama bebeğinizin doğumu yaklaşık iki hafta içinde olur zaten hekiminizde 42 haftayı geçirmenize izin vermez. Sadece tek bir olay garanti edilemez o da suyunuzun doğumdan önce gelmesi (bebeğinizin 9 ay boyunca yaşamını sürdürdüğü amniyotik sıvıyı tutan zarın çatlamasına bağlı olarak).

Filmlerde gördüğünüzün aksine çok az kadın halk içinde suyunun geldiğini görür. Gerçekte bebek bekleyen annelerin %85’inden fazlası doğumhaneye zarları hiçbir şekilde zarar görmemişken girer. Eğer bir sızıntıyla karşılaşırsanız bu büyük bir sıçramadan çok yavaş sızıntı şeklinde olacaktır.

Bu kadar kilo almanız şaşırtıcı değil mi? Gebeliğinizin ilk dönemlerinde 2 kilo kadar almıştınız ve hamileliğinizi neredeyse 11 kilo ile tamamlıyorsunuz. Ortalama bir kadın için 40 hafta gebelikte tavsiye edilen ve alınan ortalama 11 ile 15 kilodur. Yalnız eğer çok zayıfsanız tavsiye edilen aralık 12 ile 18 kilodur.


  1. (1) Yorum “Gebelikte 40. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. ayfer Diyor ki :

    ben günümü bilmiyorum ama 40 hftadadayım galiba


    22 Haziran 2014 saat 06:25.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , , ,