Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 4. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_4.hafta_ultrason_goruntusu

 

Gebelikte 4. Hafta Henüz Farkında Olmayabilirsiniz !

Hızlı başlayan organ gelişimiyle haftalara devam ediyoruz.Bu hafta embriyonik dönem başlıyor. Şimdiden başlayarak 10 hafta boyunca bebeğin bütün organları oluşmaya, hatta bazıları görevlerini yapmaya başlar. Bunun sonucunda bebeğiniz en savunmasız halindedir ve gelişimini her şey etkileyebilir. Mikroskobik embriyonuz bu hafta plasenta, göbek bağı ve vücudunun temellerini yaratmakla çok çalıştı. Embriyo şimdi üç katmandan oluşuyor.Bu katmanlar zamanla bebeğinizin farklı vücut uzuvlarını oluşturacak.

Bebeğiniz şimdiden kafası, ağzı, temel olarak beyni ve kalbi olan küçük bir varlık olarak gözüküyor. Şu an da bebeğiniz haşhaş tohumu boyutunda ve yaklaşık 1 mm.’dir. Ayrıca ilk plasenta iki katmanlı şekilde tamamlanmıştır. Hücreler, bebeğiniz bu haftanın sonunda plasenta gelişince besin ve oksijen alabilsin diye annenin vücudunda rahime doğru kanın süzülmesi için boşluklar yaratır.

Bu hafta su kesesi de oluşur. Su kesesi bebeğinizin evi gibi olacaktır. Amniyotik sıvı da oluşmuştur, bunu bebeğin yastığı olarak düşünülebilir. Vitellüs kesesi de mevcuttur. Bu da bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini oluşturur ve plasenta yeterince gelişinceye kadar bebeğin besin alımına yardım eder.

Bu hafta minik kızınızın ya da oğlunuzun rahimde ve plasenta da büyümeye başladığı hafta. Artık kalbiniz çok daha hızlı atmaya başladı, dakikada 15 ritim den fazla atar.Kan hacminiz bu fazladan atışlara yetişinceye kadar çoğu zaman yorgun hissedeceksiniz. Göğsünüze fazladan kan gelmesiyle göğüs uçlarında hassasiyet meydana gelebilir. Bir diğer hamilelik işareti ise rahim boynunun yumuşaması ve renginin değişmesidir.

Her hamilelikle değişiklik gösteren belirtilerde vardır.Bu dönemlerde bazı hamileler mide bulantısı kusmadan şikayet ederken , bazı hamileler de kendilerini her an gözleri kapanmış uykuda bulabilirler :)


  1. (1) Yorum “Gebelikte 4. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. Ergin LÜTFÜOĞLU Diyor ki :

    23 mart 2013 ilişki oldum. hamile için ne yapayım


    27 Mart 2013 saat 21:45.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , ,