Gebelikte 39. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 39. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_39.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 39. hafta her an herşey olabilir !

Bebeğiniz
Bebeğiniz, dünyayı karşılamaya hazır! Doğumdan sonraki vücut sıcaklığının kontrolüne yardımcı olmak için kilo almaya devam etse de, şimdiden boyu muhtemelen 51cm ve kilosu ise 3100 gr.ın biraz üzerinde. (Yeni doğan erkek bebekler, yeni doğan kız bebeklere oranla biraz daha kilolu olma eğilimindedirler.) Bebeğinizin organları tamamen gelişmiş durumda ve yerli yerinde. Dış deri tabakaları ise altta yeni deri oluştuğundan soyulmaya başladı. Bebeğiniz, doğuma kadar daha önce hiç olmadığı derecede aktif kalmalıdır. Harekette bir azalma, bir problemin işareti olabilir, bu nedenle eğer bebeğinizin hareketlerinin azaldığını hissederseniz, hemen doktorunuza başvurun.

Annedeki Değişiklikler
Beklenen son kapınızda (yeni bir başlangıçla beraber), yolda olan doğumunuz için vücudunuzdaki işaretleri takip edin. Bunlardan bazıları; Braxton Hicks kasılmaları, amniyotik sıvınızı taşıyan zarların kırılması/fıtığı(suyun gelmesi), mukoza yapısının plug’ı (rahime giden yolda mukoza için tıpanın açılması) ve kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur). Doğum yakın olabilir, unutmayın hala sigara yasak!

Doğuma bir haftanız kaldı. Duygusallığınız en üst düzeyde olabilir. 39 haftada eğer ortalama kiloya sahip bir kadınsanız yaklaşık 11 ile 15 arasında kilo almanız beklenir.

Her doktora gidişinizde, doktor bebeğinizin boyutunu ve pozisyonunu kontrol ediyor. Ayrıca rahminizin durumuna, açılmaya başlayıp başlamadığına da bakabilir. Ama doktorunuz bile bebeğinizin tam olarak ne zaman geleceğini söyleyemez. Eğer 40.haftanız geçmişse, hamileliğin devamının güvenirliğine bakmak için doktorunuz sizi fetal teste sokabilir. Doğum kendiliğinden gerçekleşmezse doktorunuz sizi bir iki hafta içinde doğuma alacaktır.

Zamanın geçmesini beklerken bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeniz önemlidir. Doğuma kadar bebeğiniz aktif olacaktır, hareketlerinde fark edilir bir yavaşlama bir problem olduğunun işareti olabilir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , , , , ,