Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 38. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_38.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 38. hafta  Mucizenin gelmesine sayılı günler !

Bebeğiniz
Bebeğiniz iyice büyüdü. Yaklaşık 3 kg. ve 49 cm., bir pırasa uzunluğunda. Cilt dökülmesi- vernix’in korunması ve tüy gibi fetal gelişmindeki son dakika detayları neredeyse tamamlandı. Artık daha fazla surfactant üretiyor bu maddede bebeğiniz nefes aldığı zaman onun bir karaciğerinin diğerine yapışmasını engelliyor. Bu haftaki değişimler ufak ama çok önemli: kilo almaya devam ediyor ve beyin ve sinir sisteminde son detaylar yapılıyor böylece karnınızdan çıkıp dünyaya adım attığında olacaklarla baş edebilecek.

Sıkı bir şekilde bir şeyi kavrayabiliyor ve çok yakında ona ilk defa dokunduğunuzda buna şahit olacaksınız. Bütün organları dış dünyaya uyum sağlayacak derecede gelişti.

Bebeğiniz göz rengini mi merak ediyorsunuz? Şu an da bir şey söyleyemeyiz ama eğer kahverengi gözlü doğarsa, gözleri kahverengi kalacaktır. Gri yada koyu maviyse gözleri, 9aylık oluncaya kadar gri, mavi, yeşil, ela yada kahverengiye dönebilir. Çünkü bebeğinizin irisleri doğduktan sonra daha çok pigment kazanır.

Annedeki Değişiklikler
Önünüzdeki birkaç hafta, bir bekleme oyunudur. Bu süreyi, bebeğinizin odasını hazırlamak veya bebek doğduktan sonra bir süre ilgilenemeyeceğiniz işleri halletmek için kullanın. Şekerlemeler yapın ve hazır fırsatınız varken kitap okuyun.

Ayaklarınızın şişmesi, bu son haftalarda normaldir, ancak elleriniz veya yüzünüzde herhangi bir şişme, ani kilo alma, sürekli veya şiddetli baş ağrıları, bulanık görüş veya gözlerinizin önünde benekler ya da karnınızın üst kısmında ağrı fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın, çünkü bunlar, preeklampsi adı verilen ciddi bir rahatsızlığın belirtileridir.


  1. (1) Yorum “Gebelikte 38. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. Aysel Diyor ki :

    meraba ben 38haftalik hamileyim, cok sabrsizlaniyorum bebeyimi bir an once kucagma almak istiyorum,cinsiyetini cok merak ediyorum benim bu 2inci hamileliyimdir ilk cocugumu erkek bekliyordum hatta tum ewyalarni mavi renk aldik ancak kiz oldu, UZI erkek olacak demiwdi, wimdide kiz olacak hamileliyim cok farkli oldu, bakalim inwallah sag salim kucagma alirim bebeymi,


    24 Ekim 2014 saat 10:41.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , , ,