Gebelikte 37. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 37. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_37.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 37. hafta Sadece 21 gün kaldı!

Bebeğiniz
Tebrikler! Hamileliğiniz artık süresini doldurmuş kabul ediliyor – yani, bebeğiniz rahim dışındaki hayatla başa çıkabilmek için gelişimsel açıdan hazır. Bebeğiniz şimdi, muhtemelen 2700 gr.ın biraz üzerindedir ve başından topuklarına kadar olan uzunluğu ise 48 ila 51 cm arasındadır. Eğer preeklampsi (gebeliğe bağlı yüksek tansiyon) şikayetiniz varsa, doktorunuz doğumu bu hafta başlatmayı önerebilir.
Artık doğuma 3 hafta olsa da bebeğiniz zamanını tamamladı. Şu anda doğuma girseniz bebeğinizin akciğerleri dış dünyaya uyum sağlayacak kadar gelişmiş durumda. Bazı bebeklerin biraz daha zamana ihtiyacı olabilir eğer sezeryan düşünüyorsanız bir sağlık sorunu yoksa doktorunuz 39.haftadan önceye sezeryan randevusu vermez.

Bebeklerin genelde doğumda saçı olur. Ama saçları sizinkiyle aynı renk değilse şaşırmayın. Koyu renk saçlı çiftler bebeklerinin sarı saçlı olmasına oldukça şaşırırlar.

Annedeki Değişiklikler
Geceleri iyi uyuyabilecek kadar rahat etmek hiç olmadığı kadar zor hale gelebilir. Çalışmalar, üçüncü üç aylık dönemdeki uyku kalitesinin, daha önce hiç olmadığı kadar kötü olduğunu göstermiştir. (Bebeğiniz doğduktan sonra, yine de bu döneme sevgiyle bakabilirsiniz.)

Şu anda daha fazla Braxton Hicks kasılmaları yaşıyor olabilirsiniz ve bu kasılmalar daha uzun ve daha rahatsız edici olabilir. Bazen – kasılmalar daha sık gelmeye başladığında – doğum yaptığınızı bile düşünebilirsiniz. Ayrıca, vajinanızdan gelen sümüksü akıntıda da bir artış fark edebilirsiniz. Eğer biraz “kanlı görünüm” ile karşılaşırsanız (sümüksü akıntıya küçük bir miktar kanın karışması), büyük olasılıkla doğum çok yakındır! (Eğer başka lekelenme veya kanamanız varsa, hemen doktorunuzu aramalısınız.)

Doğum işaretleri
Doğumun ne zaman başlayacağını önceden kestiremezsiniz. Vücudunuz doğum hazırlıklarına doğumdan tam bir ay önce başlar. Doğuma çok az kaldığında bile bunu hissetmeyebilirsiniz. İşte doğuma son bir kaç hafta yada gün kala olacaklar bunlardır:

Bebeğiniz aşağıya inmekte. Eğer bu ilk doğumunuzsa bebeğinizin gitgide pelvisinizden aşağıya indiğini bilmelisiniz. Bu olurken pelvis bölgesinde bir ağırlık hissedersiniz. Göğüs kafesiniz ise rahatlamaktadır böylece nefes almanız kolaylaşır.
Brexton Hicks kasılmalarınız daha sık ve yoğunsa bu doğuma işaret edebilir.
Mukus plug çıkabilir. Mukus plug vajinal akıntıda ki değişiklik yada kanamayla dışarıya atılır.
Suyunuzun gelmesi genelde kasılmalardan sonra olur. Amabazı kadınlarda kasılmalardan önce su gelir.Bu gerçekleştiğinde artık doğum başlar.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , , , , ,