Gebelikte 33. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 33. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_33.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 33. hafta Minik sancılara hazırlıklı olun !

Bebeğiniz
Bebeğiniz hala kilo almaya devam ediyor. Şu an 1 kg. 800 gr. ve 43cm, bir ananas boyutunda. Rahiminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız azami seviyeye ulaşır, bu yüzden bu hafta dürtmeleri ve vuruşları daha keskin olabilir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorlar sizden küçüğünüze geçer bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacak.

Kemikleri kalınlaşmakta ve o buruşuk uzaylıya benzeyen halinden eser yok artık. Kafatası kemikleri henüz kaynaşmadı, bu da onların hareket etmesine olanak sağlıyor ve doğum kanalından geçişini kolaylaştırıyor. Doğum sırasında kafasının üzerindeki baskı kuvvetli olur. Kafa kemikleri bir kaç yıla kadar kaynamayacak böylece beyni ve diğer organları çocukluğu boyunca gelişmeye devam edecek.

Annedeki Değişiklikler
Gece tuvalate koşuşturmaları, bacak krampları ve basketbol topu büyüklüğündeki beliniz kısacası tüm bunların arasında uyku sizin için ele geçmeyen bir fırsat. Hamileliğin 3.döneminde uykusuzluk hamile kadınların 4 te 3’ünde görülür. Ama dinlenmeye ihtiyacınız var, yatmadan önce rahat etmeniz için herşeyi yapın. Birkaç tane yastık alın, nereye sıkıştırmanız gerekiyorsa oraya koyun ve iyi yanından bakın; hamilelik sırasında yaşanan uykusuzluk, uykusuz geçecek geceler için iyi bir alıştırma.

Bebeğiniz karnınızda daha da fazla yer kaplamaya başladığından pek çok şey değişmeye başlıyor. Daha önceleri sallanarak yürüyken şu an da paytak paytak yürüyorsunuz. Uyumak bir yana yürümekte bile zorlanıyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi artık sandalye ve tezgahlara çarpmaya başladınız.

Ellerinizde, parmaklarınızda ve bileklerinizde acı hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzda ki pek çok organlar gibi bilekleriniz de su toplamış olabilir, bu da bilekte bulunan kemikli bir kanal olan carpal tunnel’deki basıncı artırır. Bu tünelin içindeki sinirler sıkışabilir ve bu da yakıcı bir acıya ve sersemleten bir ağrıya neden olabilir. Bileğinize sabitleyici bir şey takın veya uyurken kolunuzun altına bir yastık koyun. Eğer kalvye gibi elinizi kullanmanız gereken bir işteyseniz ara verdiğinizde ellerinizi germeye çalışın.

Pek çok kadın bu dönemde hala kendilerini seksi hissederler, eşleri de bu fikre katılır. Bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir ama kadınların çoğu için doğum vaktine kadar seks yapmak gayet doğaldır.

Bu hafta itibariyle 12 kilo almanız beklenir. Bazı gebeler daha fazla alırlar. Bu periyod süresince gebeler diğer dönemlere oranla daha fazla kilo almaya başlarlar. Çünkü bu hafta itibariyle bebeklerin gelişimine bağlı olarak annelerine 140 ile 255 gr. arasında kilo aldırırlar.

Fetal aktivite
Artık fetal aktiviteyi günde iki kere hissedebilirsiniz sabah ve akşam olmak üzere. Saati kontrol edin ve her kıpırdamayı, yuvarlanmayı, vuruşu ve titremeyi 10’a kadar saymaya başlayın. Eğer saat sonunda en az 10 tane hissetmediyseniz biraz yemek yiyin veya birşeyler için ve yatın ve saymaya devam edin. Çünkü bebeğinizin de hareket etmek için enerjiye ihtiyacı var.

Baş ağrısı
Hamileliğin üçüncü döneminde yorgunluk baş ağrılarını tetikleyebilir ve artık tam anlamıyla dinlendiğinizden emin olun. Ama uykusuzluğunuzu gün içindeki dinlenmelerinizle telafi etmeye çalışırken fazla uzatmayın çünkü fazla uykuda baş ağrısını tetikler.

Varis damarları
Kabul ediyoruz çirkin ve bazende ağrılılar ama eğer varis damarlarınızın tehlikeli olabileceği için endişeleniyorsanız rahatlayın. İyi haber? Eğer hamile kalmadan önce varis sorunu yaşamadıysanız doğumla birlikte hepsi kaybolacaktır.

Alt karın ağrısı
Eğer beliniz pozisyon değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda ağrıyorsa, muhtemelen çevresel liagament ağrısı yaşıyorsunuz (veya artan ağrılar). Bunlar ara sıra olmasına rağmen ateşiniz, titreme ve kanamanız yoksa korkulacak birşey yok. Ayaklarınızı uzatın ve rahatlayın bu yardımcı olacaktır.

Tırnak değişimleri
Hamilelik hormonları tırnaklarınızın çabuk uzamasına ve kırılgan olmasına neden olur. Eğer tırnaklarınız kırılgansa beslenmenizde bol bol biyotin kullanmaya çalışın. (muz, avakado, fındık ve bolca tahıl depolayın) ve hamilelikte güvenle kullanacağınız jelatin kapsüllerden kullanın.

Göbek deliği
Göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir. Bunun için birşey yapabilir misiniz? Tam olarak hayır ama doğumdan sonra birkaç ay içinde eski halini alacaktır.

Nefesin kısalması
Büyüyen karnınız önünde hiçbirşey bırakmıyor daha fazla büyüme olanağı olmayan ciğerlerinizde dahil olmak üzere. Sizin için ne kadar rahatsız ediciyse bebeğiniz için daha da rahatsız edici bir durum, plezentadan oksijen alan. Ne yardım eder? Olabildiğince dik durmaya çalışın böylece ciğerlerinizin nefes aldığınızda genişlemesi için daha çok yeriniz olacak.

Artan sakarlık
Büyüyen karın vücuttaki ağırlık merkezinin değişmesine neden olur ve sakarlığa neden olur. Bunun için ne yapmalı? Yavaşlayın ve ağırdan alın daha hızlı hareket etmek sizi daha da sakarlaştıracaktır.

Unutkanlık
Bebeğinizin cinsiyeti hakkında düşünen aklınız biraz karışık olabilir. İnanması güç ama doğru: kız bebek taşıyan anne adayları erkek bebek taşıyan anne adaylarına göre daha unutkan olur.

Braxton Hicks kasılmaları
Bu kasılmalar daha çok önceden hamilelik geçirmiş anne adaylarında yaşanır. Bunların gerçek doğum işareti olup olmadığını nasıl bileceksiniz? En yoğun olanlarında bile pozisyonunuzu değiştirdiğiniz yani oturmaktan uzanmaya geçtiğinizde, uzanmaktan yürümeye başladığınızda anda ortadan kaybolacaktır.


 1. 34 Yorum “Gebelikte 33. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. HAFİZE Diyor ki :

  ben 33. haftalık anne adayıyım.bebeğimin cinsiyeiti kız yazdıklarınız çok açıklayıcı teşekkür ederim bizlere böyle imkanlar sunduğunuz için.


  11 Mayıs 2013 saat 17:13.

 3. gülay Diyor ki :

  33hafta dayım cabuk yoruluyorum ve nefesım cok daralıyo kendımı kotü hıssedıyorum sebebı nedır


  24 Mayıs 2013 saat 16:15.

 4. gül Diyor ki :

  gülay hanım kansız olabilirsiniz eğer kan ilacı kullanmıyorsanız…ben de 33. haftada erkek bebek bekliyorum..13 kilo almışım bebeğimin kilosuda çok güzel inşallah normal doğum istiyorum hayırlısıyla..allaha şükür hiç hamile gibi değilimiiellerim de uyuşmalar hariç hiç bir şikayetim yok.günde bir saat yürüyüşümü yapıyorum çalışıyorum öğretmenim ev işleriminde hepsini yapıyorum..inşallah doğumumda kolay olur rabbim bütün hamilelerin yardımcısı olsun..


  10 Haziran 2013 saat 15:50.

 5. dilek Diyor ki :

  33 haftalık hamileyım çok çabuk yoruluyorum hatta bazen nefes bile alamıyorum


  30 Haziran 2013 saat 13:22.

 6. zehra Diyor ki :

  33.hafta hamileyim ramazanda oruç tutabilirmiyim? teşekkürler


  03 Temmuz 2013 saat 18:45.

 7. ümmühan Diyor ki :

  33. haftamdayım 2 gün önce doktora gittiğimde erken doğum riski var dedi sonra 1000ml serum verdi ve tekrardan nstye girdiğimde ağrın yok dedi ben pek bişe anlamadım şimdi ben endişeyle beklemelimiyim sadece


  05 Temmuz 2013 saat 12:28.

 8. admin Diyor ki :

  hamileyken oruç tutulması pek uygun değildir.Siz bu konuyu doktorunuza danışın isterseniz.


  05 Temmuz 2013 saat 15:56.

 9. admin Diyor ki :

  doktorunuzla iletişimde olduğunuz sürece endişelenmenize gerek yok hayırlı doğumlar diliyoruz sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Allah…


  05 Temmuz 2013 saat 15:59.

 10. admin Diyor ki :

  çok normal hamileliğin son haftalarına geldiğinizde nefes daralmaları artıyor.Bu haftalarda fazla ağır işler yapmamaya yorulduğunuzu hissetiğinizde hemen dinlemeye geçmenizi tavsiye ederiz.. Allah sağlıkla kucağınıza almanızı nasip etsin.


  05 Temmuz 2013 saat 16:05.

 11. şerife kuru Diyor ki :

  32+3 haftalık hamileyim bebeğimin kemik yapısı 2 hafta geriden geliyor dedi doktor bu büyük bi sorun değil yapısal sende minyonsun dedi.bu durum beni korkuttu ve önceden içmedim kadar şimdi sabah akşam 1 bardak süt ve öğlen yoğurt,ayran içiyorum inş kemik gelişimi normale döner.15 temmuzda gitcem doktora çok heyecanlıyım.


  09 Temmuz 2013 saat 15:57.

 12. admin Diyor ki :

  bol kalsiyum çok iyi geliyor Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin…


  09 Temmuz 2013 saat 17:36.

 13. şerife Diyor ki :

  evet öyleymiş çok tşk ederim allah herkese nasip etsin


  09 Temmuz 2013 saat 22:10.

 14. eda Diyor ki :

  merhaba 33+4 günlük hamileyim doktor bebeğin başının biraz büyük oldugunu söyledi.erkek bebek bekliyorum erkeklerde normal oldugunu söyledi problem olur mu bu


  17 Temmuz 2013 saat 11:37.

 15. Fatma Diyor ki :

  Merhaba ben de 33. haftaya yeni girdim bebeğimin cinsiyeti kız herşey normal çok şükür tek bir sorunumuz var bebeğim hala dönmedi makat pozisyonunda duruyor. Bu da beni endişelendiriyor ne yapmalıyım bilmiyorum ya da döner mi daha vakti var mı? Her gün yarım saat yürüyüş yapıyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor siz ne dersiniz?


  18 Temmuz 2013 saat 18:21.

 16. belkiz Diyor ki :

  33 haftalk hamileyim doktorum bebeyin kilosu az diyor 1600 simdi bebeyimin kilo almasi icin napabilirim lutfen yardim edin


  30 Ağustos 2013 saat 00:52.

 17. admin Diyor ki :

  doktorunuzla daha detaylı bu konuyu görüşün …


  02 Eylül 2013 saat 12:30.

 18. asya 2632 Diyor ki :

  33 haftalık hamileyim,yarın doktora kontrole gideceğim.bu hafta neye bakıyorlar,kilosu ve boyu ne kadar olmalı bilginize ihtiyacım var


  23 Mart 2014 saat 09:00.

 19. admin Diyor ki :

  kişiye göre değişir sıkıntı yapıcak bir durum yok sakin olun:) sağlıklı olsun boyu kilosu hızlı gelişiyor doğunca


  26 Mart 2014 saat 20:32.

 20. mine Diyor ki :

  bizde 33 olduk kiloma bakmıyorum artık yoksa depresyona gircem:) szeryan olacağız nasipse bekliyoruz meleğimi inşallah hayırla sağlıkla sıhhatle cümlemize inşallah…


  27 Mart 2014 saat 15:25.

 21. gaye Diyor ki :

  31 haftalik hamileyim nefesim daraliyor gece uyurken zorluk cekiyorum uyku duzenim gitti buda bas agrisi yapiyor ne yapmaliyim


  28 Mart 2014 saat 13:56.

 22. admin Diyor ki :

  gaye hanım doğum yaklaştıkça bu belirtiler çok normal doktorunuzda bir uyarıda bulunmadıysa biraz sabır edin as kaldı diyoruz hayırlı doğumlar:)


  28 Mart 2014 saat 14:49.

 23. betül Diyor ki :

  33.cü haftadayim kasiklarima ağrilar girmeye başladi ve şuana kadar 8 kilo aldim sizce bu normalmi? Ayrica gunde 4 5 saat yüruyorum iyi mi?


  31 Mart 2014 saat 12:10.

 24. betül Diyor ki :

  Doktor kan eksikligin var diyor bende kanyapici haplar kullanmak istemiyorum bunun için ne önerirsiniz


  31 Mart 2014 saat 12:16.

 25. admin Diyor ki :

  doktorunuzu dinlemenizi öneririz.


  13 Nisan 2014 saat 12:11.

 26. admin Diyor ki :

  doktorunuz herhangi bir uyarıda bulunmadıysa herşeyiniz normal görünüyor.Ayrıca düzenli yürüyüşler kolay bir normal doğum yapmanıza faydalı olacaktır.Sağlıklı doğumlar diliyoruz…


  13 Nisan 2014 saat 12:12.

 27. betül Diyor ki :

  ben 32+4 günlük hamileyim bende plesenta vardı bebegımın esı assagıdaydı o durumda cınsel ılıskı yasaktı yaklaşık 1 aydan berı yukarı cıkmıs durumda duzeldı.ve doktrum bana cınsel ılıskı yasak demıstı sonradanda dedılerkı cınsel ılıskı yapmalıymışım doğumum kolaylaşsın dıe ben 8 aydan berı 2 yda 3 defa bulundum ılıskıde durumunda düzeldiğine göre suanda ne yapmalıyım doktorumada soramıyorum utandığım ıcın kafam karıştı lütfen bseyler diyin..


  13 Nisan 2014 saat 15:21.

 28. ayça Diyor ki :

  32 haftalık hamileyim.Son kontrolde doktor bebeğimin göbej çevresinin 4 gün geride olduğunu söyledi.Bu endişelenecek bir durum mudur?

  Teşekkürler


  25 Nisan 2014 saat 09:09.

 29. admin Diyor ki :

  siz yinede doktorunuza bu konuyu danışın tıpta ayıp diye birşey yoktur sağlıklı doğumlar dileriz:)


  28 Nisan 2014 saat 14:29.

 30. Aysun Diyor ki :

  33 haftadayım gebeliğimln başından beri çok klo verdim 78 klodan 69 kloya düştüm şimdide 70,500 klo aldık bebeğimin klosu 1.700 buda sevindirici benim için.yalnz neden herkez klo alırken ben verdim normal bşr durummu


  04 Haziran 2014 saat 11:44.

 31. safiye Diyor ki :

  33 haftalık hamileyim ve asırı derecede miğdem cok yanıyor ne yapabilirim


  04 Haziran 2014 saat 14:35.

 32. pinar Diyor ki :

  Merhaba ben 33+2 haftalik hamileyim bugun doktorum bebegin popo ustu oturdugunu vé basinin yukarda oldugunu soyledi.eger bebek donmezse sezaryan olma ihtimalini soyledi acaba daha zaman varmi bebegim doguma kadar bas asagi doner mi


  05 Haziran 2014 saat 01:08.

 33. hatice Diyor ki :

  mrblar ben 33 haftalık hamileyim ve 2011 yılında bekarken hemoroid ameliyatı olmustum hemoroidden ameliyat olanlar normal dogum yapamaz diye duydum dogrumu sizce… birde kasıklarıma agrı giriyr erken dogum habercisi olabilirmi ilk hamileliğim


  18 Ağustos 2014 saat 15:08.

 34. miray Diyor ki :

  merhaba ben 32 hafta 6 gunlukken doktora kontrole gittim ve doktorum muayenede vajinamda 2 santimlik aciklik var dedi yatisimi verdi aksam sancim vardi 1 gece yatirdilar ertesi gun oglen cikardilar bir hafta sonra kontrole gidecem simdi napcam bilmiyorum


  22 Kasım 2014 saat 16:15.

 35. admin Diyor ki :

  Öncelikle geçmiş olsun.Sizi hastaneye yatırarak kontrol altına almışlar hiçbir sıkıntı olmaz kontrollerinizi aksatmayın ve bebeğinizin hareketlerini takip edin.Allah bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin …


  06 Aralık 2014 saat 23:21.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , , ,