Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 31. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_31.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 31. hafta Şimdi Hareketlenme Zamanı Anne :)

Bebeğiniz
Gebeliğinizin bu haftasında karnınızda dört tane portakal taşıyor hissedebilirsiniz çünkü bebeğiniz şu an 41 cm ve yaklaşık 1kilo 500gr. Bebeğiniz yavaş yavaş doğumda olması gereken boya yakınlaşıyor ama doğumdan önce tahminen 1.3 ve 2.20 kilo arasında büyüyecektir. Aynı zamanda bebeğinizin beyin bağlantıları da gelişiyor ve onlardan daha çok yapması gerekir. Şimdilik bilgi topluyor, ışığa alışmaya çalışıyor ve 5 duyu organından sinyaller alıyor. Uykusu daha fazla olmaya başladı, bu yüzden uyandığına ve uyuduğuna dair daha net işaretler ve hareketler alıyorsunuz.

Kafası iki yana doğru da oynatabiliyor ve kolları, bacakları ve vücudu dışarıda ihtiyaç duyacağı vücut yağına sahip artık. Uyumakta zorluk çekebilirsiniz çünkü bebeğiniz çok fazla hareket ediyor ve tekme atıyor. Ama mutlu olun, demek ki bebeğiniz çok sağlıklı ve aktif!

Annedeki Değişiklikler
Bu günlerde diyaframınızda kramplar hissediyorsunuz. Evet belki biraz kramp var ama rahiminiz ona doğru baskı yapıyor (ve oradaki her organa), ciğerleri kalabalıklaştırmak ve genişlemesi için yeterince yer bırakmıyor. Sonuç ise; vucüt basıncınız artıyor bebeğiniz doğum yaklaşıp aşağıda inene kadar bu sürecek. Ama korkmayın çünkü o oksijenini plezentadan alıyor.

Rahim kaslarınızın sıkıştığını fark ediyor musunuz? Pek çok kadın “Brexton Hicks kasılması” denilen bu olayı hamileliklerinin ikinci yarısında farkediyor. Yaklaşık 30 saniye süren bu kasılmalar ve gebeliğin bu zamanında düzensiz ve acısız olabilirler. Düzenli olan kasılmalar, acısız bile olsa, erken doğumun işareti olabilir: bir saat içinde 4’den fazla kasılmanız varsa yada anormal bir vajinal akıntı, kanama, karın da kramp benzeri sürekli bir ağrı, pelvik bölgesinde artan bir baskı, özellikle eskiden yoksa aniden başlayan bir sırt ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın.

Son zamanlarda göğsünüzden kolostrum denen bir sıvı gelmeye başlayabilir. Geliyorsa kıyafetlerinizin lekelenmemesi için göğüs pedi kullanabilirsiniz. Gelmiyorsa da panik olmayın, gözükmese de göğüsleriniz kolostrum üretmektedir. Şimdi ki sütyeninizde rahat edemiyorsanız, emzirme sütyeni de alabilirsiniz. Emzirme sütyenini seçerken şimdiki sütyeninizden bir beden büyük almaya dikkat edin.

Oğlunuz olacaksa eşinizle sünneti ne zaman yaptıracağınızı ve prosedürün nasıl olacağını konuşabilirsiniz.

İlk gebe kaldığınız andan itibaren bugünlere kadar aldığınız kilolara şaşırıyorsunuz değil mi? Ortalama kiloda olan bir kadının 31.haftada alması beklenen kilo 9-11 arasındadır. Bazı kadınlar geride kalabilir bazılarıda daha fazla alabilir. Bu yakınlarda kilo alışınızın yavaşlayacağını düşünmeyin. Doğuma kadar en az 2 kilo daha az alacaksınız.


 1. 2 Yorum “Gebelikte 31. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. ayşe Diyor ki :

  İkiz bebek bekliyorum şuan 31 haftalık


  18 Mart 2014 saat 23:04.

 3. admin Diyor ki :

  maşallah allah kurtarsın sağlıklı bir şekilde allah kucağınıza almayı nasip etsin :)


  26 Mart 2014 saat 20:34.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , , , , , ,