Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 30. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_30.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 30. hafta Anne içini yakıyorum özür dilerim :)

Bebeğiniz
Bebeğiniz yaklaşık 40cm ve 1kg 300gram. 473.5 mm.’lik bir amniyotik sıvı bebeğinizin etrafında onu çevreliyor. Ama o büyüyüp rahiminizde daha çok yer kaplamaya başladıkça amniyotik sıvı oranı azalacaktır. Karnınızın genişleyen ölçüsü bebeğinizn her gün büyüdüğüne dair bir ipucudur.

Beyinsel olarak günlük büyümesi ile birlikte artık doğum esnasında kırışıklıkları ve oyukları ile göreceğiniz bir görünüme sahip. Aynı zamanda küçük dahiniz artık o kadar akıllı ki kendi vücut ısısını ayarlayabiliyor ve şimdiye kadar onu sıcak tutan aşağıdaki küçük tüylerini dökmeye başlıyor. Görme yeteneği gelişmekte ama hala çok keskin değil. Zaten doğduktan sonra bile günün büyük bir bölümünde gözlerini kapalı tutacaktır.

Gözlerini açtığında da ışıkta ki değişime cevap verecektir ama görüş açısı %5 olacaktır. Yani sadece çok yakınında ki objeleri fark edecektir.

Annedeki Değişiklikler
Bu haftalarda göğsünüzde alev makinesine benzer bir şey hissedebilirsiniz. Mide yanması hamilelik rahatsızlıklarının en bilinen ve rahatsız edici olanıdır ve nedeni ise; rahat doğum yapmanız için pelvik kasların rahatlamasını sağlayan hamilelik hormonları aynı zamanda yemek borusunu mideden ayıran bir kaslar bütünüdür. Sonuç mu? Yiyecek ve içecekler başkanlık etmek yukarıya akışı yani midenizden göğüs ve boğazınıza doğru. Bu da içinizin yanmasına neden olur. Genişleyen rahminiz şimdi sadece midenizde oluşan baskıyla başa çıkıyor.

Bu günlerde özellikle uyumada sorun çekiyorsanız kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Ayrıca normale göre daha hantal hissedebilirsiniz bu da kesinlikle anlaşılır bir şeydir. Sadece daha ağır olduğunuz için değil, ayrıca karnınızın büyümesi nedeniyle ağırlık merkeziniz değişmiştir. Hormonal değişikliklerden dolayı, “bağlarınız” daha gevşektir ve eklemleriniz gevşemiştir. Tüm bunlarda dengenizi etkiler. Bu bağlarda ki gevşemeden dolayı geçici olarak ayaklarınız büyümüş olabilir, normalde giydiğinizden daha büyük bir numarada bir ayakkabı alabilirsiniz.

Hamileliğinizin başlarında sürekli modunuz değişiyordu, hatırlıyor musunuz? Rahatsız edici semptomlar ve hormonal değişikliklerinizin birleşmesinden dolayı duygusal durumunuz sürekli değişmekte olabilir. Doğum hakkında yada ileride ki ebeveynliğiniz hakkında endişe duymanız da oldukça normal. Ama bu endişeleriniz gece sizi uykunuzdan ediyorsa doktorunuzla konuşmanızda fayda var. Hamilelikte depresyon yaşayan 10 kadından 1’i olabilirsiniz.

30.hafta itibariyle 9 kilodan fazla aldınız. Doğduğunda yeterince tatlı ve kilolu olabilmek için gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde bebeğiniz yağ katmanları ile uğraşıyor. Ortalama kiloya sahip olan kadının önümüzdeki 10 hafta boyunca 4 ile 6 kilo alması tavsiye edilir. Size tavsiye edilen oranda kilo almaya dikkat edin.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,