Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 29. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_29.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 29. hafta Bebeğiniz bir bal kabağı boyutunda !

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu an yaklaşık 1kilo 130gram ve 38 cm, bir balkabağı boyutlarında ve neredeyse doğum uzunluğuna yaklaşıyor. Gerçekte önümüzdeki 11 hafta içerisinde ağırlığı şimdikinin 3 ya da 2 katı olacak. O büyümeye devam ettikçe rahim daha gergin olacak ve o hafif tekmeler yerine bir dirsek veya dizle dürtüleceksiniz.

Kasları ve akciğerleri gelişmeye devam ediyor, kafası da büyümekte ve gelişen beyni için bir oda var artık. Bebeğinizin artan besin ihtiyacını karşılamak için daha çok protein, C vitamini, folik asit ve demir almalısınız. Kemikleri iliklerine kadar kalsiyum dolu olduğu için bol bol süt içmelisiniz.( Süt sevmiyorsanız başka bir kalsiyum kaynağı bulun: peynir, yoğurt yada taze sıkılmış portakal suyu gibi.) Son üç aylık dönemde bebeğinizin bedeninde günde yaklaşık 250 mg. kalsiyum olacaktır.

Annedeki Değişiklikler
Çirkin fakat zararsız varis damarları, hamileliğin ilk zamanlarında kan damarları şişer ve yüzeyde belli olur özellikle anne ve büyükannenizde varsa. Bazı kadınlar bunu hafif atlatabilir (küçük ağrılar ve şişme). Bazıları da şanssız olabilir büyük acıyı hisseder yani şişkin mavi damarlarınız olabilir genellikle bilekten başlar üst kısımlara kadar çıkar. Bu damar durumunu geçirmek için birkaç şey yapabilirsiniz; kilonuza dikkat etmekle beraber, kan akışını sürekli sağlamalı ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Bebeğiniz şu an da çok aktif bir durumda. Doktorunuz sizden bebeğinizin günde kaç defa ne sıklıkla tekme attığını takip etmenizi isteyebilir. Eğer tekmeleyişinde bir azalma varsa doktorunuzu haberdar edin. NST’ye (non stress test) girmeniz gerekebilir.

Kabızlık ve mide yanması gibi eski dostlarınız geri dönebilir! Protesteron denilen hamilelik hormonu mide kaslarınızı gevşetir ve sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olabilir. Sindirim sisteminin yavaşlaması da gaz sorununu ve kabızlığı getirir. Özellikle büyük bir yemek yediyseniz bu kaçınılmazdır.

Rahiminizin büyümesi hemeroit’e neden olabilir. Rektumda ki kan damarlarının şişmesi hamilelikte oldukça görülür. Neyse ki bu durum doğumdan sonra geçer.

Canınız çok yanıyorsa hemeroit olan yere merhem uygulayın ve soğuk kompres yapın. Uzun süre oturmayın yada ayakta kalmayın. Eğer rektal bir kanamanız varsa doktorunuzu bilgilendirin ve ona sormadan losyon yada herhangi bir ilaç kullanmayın.

Kabızlığı engellemek için de lifli yiyeceklere yönelin, bol miktarda su tüketin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

Bazı kadınlar hamileliklerinde ” düşük tansiyonlu omurga sendromu” yaşarlar. Bu sırt üstü yattığınızda kalp atışlarınızın ritminin değişmesi ve tansiyonunuzun değişmesinden dolayı pozisyonunuzu değiştirinceye kadar baş dönmesi yaşamanız anlamına gelir. Hızla kalktığınızda da başınızın döndüğünü farkedersiniz. Bunu engellemek için sırt üstü yerine yan yatın ve ayağa kalkarken yada pozisyon değiştirirken yavaş hareket edin.

29 hafta gebelik ve bu haftadan itibaren hızlı kilo alamaya başlayacaksınız. Bu hafta itibariyle 11 kilo civarında kilo alımı beklenir.

Haftanın Şikayet Belirtileri
-kabızlık
-yorgunluk
-bel ağrıları
-karın kaşıntıları
-baş ağrısı


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,