Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 28. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_28.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 28. hafta Tekmeler Sert Gelmeye Başlıyor !

Bebeğiniz
Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 1kg ve 38cm. Artık gözlerini kırpabiliyor ve yavaş yavaş görmeye başlıyor. Ayrıca beyninde milyarlarca beyin nöronu geliştirdi ve vücuduna dışarıda ki dünyaya uyum sağlamak için yağlar eklendi.

Bebeğiniz doğum için uygun pozisyona yani kafasını aşağı doğru çıkışa en yakın yere doğru yerleşmeye çalışıyor. O şu anda yeni yetenklerini keşfetme turunda bunlardan biride göz kırpmak bunun dışında repertuvarıda birkaç ilginç küçük oyun var mesela; öksürmek, emmek, hıçkırmak ve egzersiz nefesleri almak gibi. Bebeğinizin uykusunda şu andan itibaren REM’ler de devreye giriyor ve bunun anlamıda hali hazırda rüya görebiliyor.

Annedeki Değişiklikler
Siz hamileliğinizin üçüncü üç aylık dönemine girmişken bebeğiniz en uygun pozisyonu bulmaya çalışıyor; acı dolu haberimiz ise başı muhtemelen arkanız, popo ve bacaklarınızı yöneten siyatik sinirinize oturmuş olabilir. Bu durum yani siyatik keskin acı ve/veya karıncalanma veya hissizliğe neden olabilir arka kısmınız ve bacaklarınızın arka kısmında. Siyatik için yapabileceğiniz en iyi şey ve 28 haftanın devamında ve sadece bebeğinizin pozisyon değiştirmesi için bekleyin. Ortalama boyutta biriyseniz bu üç aylık dönemde yaklaşık 5 kilo alacaksınız.

Üçüncü ve son üç aylık dönem başlıyor! Bu noktada iki haftada bir doktorunuzu ziyaret edeceksiniz. 36. haftadan sonra ise bu sıklık haftada bire inecek. Risk faktörlerinize göre doktorunuz HIV ve diğer cinsel enfeksiyonlar için tekrardan bir kan testi önerebilir. Ayrıca glukoz tarama testinizin sonuçları yüksekse ve sonraki testleri yaptırmadıysanız 3 saatlik glukoz toleransı testine girebilirsiniz. Eğer RH negatifseniz ve daha önce bebeğin kanını etkilemesini engellemek için immunoglobin iğnesi olmadıysanız bu şimdi gerçekleşecek. Eğer bebeğiniz RH pozitifse doğumdan sonra tekrardan iğne olmanız gerekir.

Bu zamanlarda bazı kadınlar alt bacaklarında garip bir his duyar ve uyurken yada rahatlamaya çalışırken bile bacaklarını sallarlar. Bunun adı huzursuz bacak sendromudur ve nedenini kimse bilmemektedir. Bu aylarda görülmesi çok normaldir. Bacağınızı esnetmeye veya masaj yapmaya çalışın. Aldığınız kafein oranını azaltın. Doktorunuzdan demir hapı vermesini isteyin. Bunlar sizi rahatlatabilir.

Karnınız yeterince büyük. Bu hafta ititbariyle eğer ortalama bir kiloya sahipseniz kilo alımınız 8 ile 9 kilo arasındadır. Karnınızda büyük bir karpuz varmış gibi hissetmeniz gayet normal çünkü 28.haftaya ulaştınız.

Haftanın Şikayet Belirtileri

-nefes daralması
-sırt bel ağrıları
-yorgunluk
-mide bulantıları


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,